Pırlanta alyans, tektaş, kolye vb. altın mücevherat, nişan veya evlilik gibi özel bir durumla karşılaşıncaya kadar pek fazla bilgi sahibi olunmayan bir alandır. Satın almayı düşündüğünüz pırlanta mücevher tek taş, alyans yüzük yahut küpe de olsa haberdar olmanız icap eden üç önemli nokta aşağıdadır:

Sponsor Bağlantılar

Pırlanta mücevher parlaklığı: Öncelikle kuyumcularda kullanılan ışık sistemleri iyi kesilmemiş bir pırlantanın bile ışıl ışıl parlamasına sebep olabilir. Almayı planladığınız pırlanta mücevheratı spot ışıktan çıkararak inceleyin. Pırlantanın içi lekesiz mi? Normal ışıkta parlıyor mu? Tüm bunları teyid etmek hayatidir, çünkü pırlanta değerinin en kritik özellik parlaklığıdır. Renk (Color) / pırlanta berraklığı gibi en çok bahsedilen pırlanta özelliklerinden daha önce, kesim oranlarının düzgünlüğüne bakmanız önerilir.

Uluslararası pırlanta sertifikası: Bir mücevherde kullanılan pırlanta kalitesini öğrenmenin en geçerli, kolay ve en iyi metodu, söz konusu tektaş,alyans, küpe veya diğer mücevher de olsa, uluslararası bir pırlanta laboratuarının hazırladığı bağımsız pırlanta sertifikasına sahip olmasıdır. pırlanta başına ağırlığı 0.30 carattan daha büyük pırlantalar için sertifika çok önemlidir, zira ürünün değerindeki oynamalar önemli büyüklükler oluşturmaya yüz tutar. Ayrıca, söz konusu tektaş veya pırlanta yüzük pırlanta kesiminin kalitesine raporda pırlanta mücevher ile ilgili bu bilgi de verilir. (Excellent = mükemmel, Very Good = Çok iyi, Good = İyi, Fair = Vasat) İyi (Good) ve üstü kalitelerde pırlanta tercih etmenizi öneririz. Bağımsız laboratuar belgesinin birinci kazanımı, pırlantanın satışından çıkarı olmayan bir pırlanta uzmanının seçtiğiniz pırlanta mücevheratı tetkik etmesidir. Diğer avantajı, söz konusu pırlantanın pırlanta konusunda uzman biri tarafından incelenmesi , sertifikanın hazırlanmasıdır. Özel laboratuar kalite belgesi, dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu geçerlilik derecesi laboratuarın tanınılırlığı ile doğru orantılıdır. Bağımsız uluslararası laboratuarlar arasında GIA, HRD, IDL, IGI ve EGL sayılabilir.

Pırlanta fiyat karşılaştırması: Liberal piyasalarda fiyat bazlı rekabet çoğu sektörde yüksek olmasına rağmen, pırlantanın pahalı bir mücevher olarak algılanması sebebiyle çok yüksek fiyat farkları görülebilmektedir. İki ürün arasındaki fiyat farkına bakarken pırlantaların doğru kategoride olduğuna , ikisinin de bağımsız laboratuar kalite belgesi olduğundan emin olduğunuz taktirde, yanılma ihtimaliniz neredeyse imkansızdır. Örneğin, 0.50 Carat büyüklüğünde , benzer özelliklere sahip pırlanta tektaş bir yüzüğü, bir mücevhercide 3400TL’ye, lüks bir semtteki bir kuyumcuda 5800TL’ye, tanıdığınız bir mücevher markasının satış merkezinde 8500TL’ye bulmanız olağandır.

Umarız okumuş olduğunuz makale, pırlanta, mücevherat hakkında hazırlık seviyesinde ön bilgiye hakim olmanız için yeterlidir.

Haldun Özbudak
www.pirlanta.net