Çoğumuz onu 1995 yılında İngiltere’ye karşı yaptığı akrep kurtarışıyla tanırız. Fakat bilmediğimiz günümüzde ki futbolculara örnek olacak o kadar çok özellik var ki bu adamda say say bitmez. Ceza sahası içinde aldığı topu rakip oyuncuları çalımlayarak attığı gollerle bir sezonda gol kralı olmuş adam. İnanması çok zor ama gerçek. Hatta spiker onun bir kurtarışından sonra “İşte Higuita’nın muhteşem golü” demiş ağız alışkanlığı olarak. İnsanların hayal bile edemeyeceği şeyleri hayal etmeyi aşıp hayata dökebilmiş eli öpülesi insan.

Sponsor Bağlantılar

1994 yılında dünya kupası öncesi doping kontrollerinde kanında rastlanan uyuşturucu madde sonrası 8 ay boyunca hapishanede kaldı. Hapishaneden çıktıktan sonra eski formuna dönmek için çok uğraşmış. Dönmüş de zaten. Döndükten sonra belirli bir süre futbol oynamış. Tekrar futbolu bırakmış. 41 yaşında ise tekrardan futbola dönmüş. Hatırladığım kadarıyla kariyerinde 200 kusur maç yapıp 30 gol atan ve 60 kusur milli maç yapıp 8 gol atan bir kaleci. Jübile maçında bile frikikten gol attı.

Günümüzdeki takımların ne olursa olsun gol yemeyelim ne de olsa atarız mantığına tamamen ters düşen bir mantığı var bu adamın. Endüstriyel futbola tamamen karşı olan akrep futbolu para , şöhret için oynayanlardan değil zevk için oynayanlardan. Kariyerinde ne para için takımını değiştirmiş nede maddiyatı ön planda tutmuş. Günümüzdeki futbolcular ise çok komik rakamlara armaya kolayca ihanet ediyorlar.Yaptıkları işin tarihini hiç okumuyorlar. Ağabeylerini örnek almıyorlar. Günümüzde Rene gibi adamları izleyemiyorsak bu kesinlikle endüstriyel futbolun suçudur.

İlginiz ve okuduğunuz için teşekkürler.

Rene Higuita Akrep Kurtarışı ve Golleri Video