Roma Rakamları başka bir deyişle Romen Rakamları geçmişten günümüze birçok alanda kullanılmaya devam etmektedir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Tarihte yüzyılları ifade ederken Roma Rakamları kullanılmaktadır. Yine tarihte aynı isme sahip padişahların ya da krallar arasında karışıklığın çıkmaması için isimlerin önüne Romen rakamları eklenmektedir.Ev dekorasyonunda kullanılabilecek saatler ya da kol saatlerinde tarihi ve şık bir görüntü elde etmek için Roma Rakamları kullanılmaktadır. Kullanım alanının geniş olması Roma Rakamlarını herkes tarafından bilinen evrensel rakamlar yapmıştır.

Sponsor Bağlantılar

Roma Rakamları ilk başta karışık gibi görünse de mantığı anladıktan sonra kolaylıkla kavranabilecek bir sayı sistemidir. Roma Rakamları bir elin parmaklarından esinlenerek ortaya konmuştur. Rakamların kavranmasında bu durumun göz önünde bulundurulması ve parmaklar ile rakamlar arasında kurulacak ilişki öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Romalılar günümüzde kullanılan sayı sistemindeki 1, 2, 3, 4 yerine sırasıyla I, II, III, IV sembollerini kullanmışlardır. 5 sayısını belirtmek için de ‘V’ şeklinde bir sembol kullanmışlardır. 10 sayısını belirtmek için ise ‘X’ sembolünü kullanmışlardır. Diğer rakamları ifade ederken alfabedeki harflerden yararlanmışlardır. Dikkat edildiği üzere Roma Rakamlarında 0 (sıfır) yoktur. Bu durum bu rakamlarla işlem yapmayı imkansız hale getirmiştir. Romalılar sayıları belirtmek için 7 ayrı harfi rakam olarak kullanmışlardır. Roma sayı sistemi sadece toplama ve çıkarma işlemlerini yapmak için kullanılabilmektedir. Sıfır ve basamak sisteminin bulunmaması diğer işlemleri yapmada bir engeldir. Roma rakamları en fazla üç kez yan yana yazılabilmektedir. Ayrıca bu rakamlarda bir harfin sağına kendisinden küçük değerli bir harf gelirse harfler toplanarak okunur. Harf sol tarafa yazıldığında ise çıkarılarak okunmaktadır. Örneğin; IV (dört) 5-1=4 olarak okunmakta, VI (altı) ise 5+1=6 olarak okunmaktadır.

Roma rakamları dört işlem yapma zorluğu nedeni ile günümüzde matematik ya da sayı sistemlerinin fazlasıyla kullanıldığı diğer alanlarda tercih edilmemektedir.

Roma Rakamları, Tablo, 1’den 100’e kadar yazılışları ve daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız:

* ROMA RAKAMLARI
* Romen Rakamları