Roma Rakamları, Romen RakamlarıRoma rakamları olarak da yüzyıllardır bilinen Romen rakamlarının bulunuşu oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu rakamlar günlük sıralamalar ya da basit işlerde geçmişte çok fazla işe yaramasına karşın günümüzde bu rakamları kullanarak yapılan pek çok şey kısıtlı kalmaktadır.
Roma ya da Romen rakamları pek çok işlem, sıralama ya da sayma gibi durumlarda işe yaramış olsa da rakam dizisindeki eksikliklerden dolayı yapılan işlemler kısıtlı kalmaktadır. Bugün kullanılan Latin alfabesindeki rakamlarla dört işlem kolaylıkla yapılmasına karşın Romen rakamlarında sıfırın olmaması nedeniyle dört işlem yapmak neredeyse imkansızdı.

Sponsor Bağlantılar

Romen rakamlarını bulunduğu döneme göre yargılayacak olursak; o dönemde koyun sayma, basit hesap işlemlerini yapma gibi işlemlerde halka büyük kolaylıklar sağlamıştır. Tek bir çubuk şeklinde başlayan rakamlar elin parmaklarını sembolize ettiği düşünülmekle birlikte rakam sayısı arttıkça sembollerde değişkenlik göstermektedir. Ancak buna rağmen kullanılan semboller oldukça sığdır ve rakam sayısı yükseldikçe sembollerin kapladığı alanda genişlediği için bugün kullanılan rakamlara göre tercih edilmemektedir.

Romen rakamlarını günümüzde cazip kılan en önemli özelliği ise sembollerin herkes tarafından genellikle beğenilen görsel güzelliğidir. Bu açıdan günümüzde özellikle saatlerde kullanılmakla birlikte bunun yanı sıra kitap sayfalarının numaralandırılmasında, madde işaretlerinde, yüzyılları belirtirken ve genellikle tarihi olayların kronolojisi ya da aynı isme sahip padişahların belirtilmesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu rakamların tarih sahnesindeki önemi ise oldukça büyüktür. Özellikle tarihçiler tarafından sıklıkla kullanılan bu rakamlar kronolojik sıralamada da büyük işe yaramışlardır. Ancak zaman ilerledikçe uzun sembollerin yerine daha kısa ve kullanılışı daha basit olan rakamlar tercih edilip yaygınlaşmıştır. Her ne kadar günümüzde kullanım alanları kısıtlı olsa da halen Roma rakamları tercih edilmekle birlikte bu rakamlar kültüre göre de değişkenlik göstermektedir.

* Roma Rakamları Nasıl Yazılır?
* Roma Rakamları