İnternet siteleri çeşitli aramalarda daha hızlı yükselmek için tanıtım yazılarına ihtiyaç duyarlar. Tanıtım yazıları ve linkler sitenin can damarıdır. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun eğer ziyaretçileriniz size link vermiyorlarsa sitenizin sıralamasının yükselmesi mümkün değildir. Bunu bilen site sahipleri belli anahtar kelimelerde yükselmek için ziyaretçilerini beklemezler ve bu bağlantıları kendileri edinme yoluna giderler.

Sponsor Bağlantılar

Backlink ve tanıtım yazısı… Bu konuda sadece tanıtım yazılarından bahsedeceğim, backlinklere değinmeyeceğim. Ancak öncelikle iki noktayı vurgulamakta yarar var:

1. Backlink ya da tanıtım yazılarından önce sitenizi ziyaretçi gözüyle kendiniz dolaşın. İçeriğiniz kaliteli mi? Özgün mü? Site görünümünüz güzel mi? Her şey yerli yerinde mi? Bunları kontrol edin. Çünkü backlink ve tanıtım yazılarıyla bir sıralamada yükselmek mümkün olsada kalıcı olabilmek için bu şartlarıda taşımanız önemlidir.

2. Backlink ve tanıtım yazısı alanların bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Yanlış, aşırı ya da zamansız linklemeler sitenize yarar sağlamak yerine zarar verebilir. Eğer bu konulara hakim değilseniz uzman kişilerden destek almalısınız.

Hangi Sitelerden Tanıtım Yazısı Alınır?

Tanıtım yazısı alanlar bu işi neredeyse tamamen yanlış yapmaktadırlar. Buna webmasterların %80 ‘i de dahildir diyebilirim. Genel olarak söylemek gerekirse tanıtım yazısı alanlar şunlara bakmaktadır: alexa değeri, pr değeri, trustrank değeri, ziyaretçi sayısı, link çıkışı sayısı, dmoz kayıtlı olup olmadığı ve site yaşı.

Şimdi bunları ayrıntılı olarak incelemek gerekirse;

* Alexa değeri: Herkesin düşündüğünün aksine alexa değeri bir siteden tanıtım yazısı alınıp alınmayacağı konusunda size hiçbir yarar sağlamaz. Alexa değeri düşük ya da yüksek olan bir siteden tanıtım yazısı alınabilir diye bir şey yoktur. Bu kesinlikle bir ölçü değildir. Bunu bilebilmek için alexa ve Google kriterlerine hakim olabilmek gerekir. Webmasterların ya da kendine öyle diyenlerin %80 ‘i bunlara yeterince hakim olmadıklarından dolayı tanıtım yazısı almayı bilmemektedirler.

* Pagerank yani PR değeri: Pr değerininde tanıtım yazısı almada bir etkinliği yoktur. P1 siteden alacağınız tanıtım yazısı PR7 siteden alacağınız tanıtım yazısından daha kaliteli olabilir. Bunu her şekilde ispatlarım 🙂 Çünkü pr değeri sitenin gerçek değerini göstermemektedir. Ancak sitenin pr değerinin sıfır olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Pr değeri sıfır olan siteden ya da anasayfasında pr değeri olupta alt sayfaları ya da kategorilerinde pr değeri olmayan sitelerden kesinlikle tanıtım yazısı almayınız.

* Trustrank değeri: Tanıtım yazısı alınacak siteyi tek bir değere bakarak tespit etmek gerekseydi bu kesinlikle sitenin trustrank değeri olurdu. Hiçbir resmiliği olmamasına rağmen yapmış olduğum çalışmalar bana trustrank değerinin tanıtım yazısı almada en önemli faktör olduğunu göstermiştir. Trustrank değeri 2.5 ve üzerinde olan sitelerden alacağınız tanıtım yazıları direk olarak sıralamanıza etki edecektir.

* Ziyaretçi sayısı: Sitenin ziyaretçi sayısının düşük ya da yüksek olması alınacak tanıtım yazısının etkisini kesinlikle göstermez. Bilmeyip biliyormuş gibi bunun önemini savunanlar yanılmaktadır. Sitede 10 konu varsa ama önemli siteler tarafından bu siteye linkler verilmişse 10 konuyla bir site kaç ziyaretçi çekebilir? Konu sayısının azlığı ya da başka bir deyişle ziyaretçi sayısının düşük olması bile tercih sebebi olabilir. Buna çok karşı çıkan olacaktır eminim. Varsa karşı çıkan yorum yazsın açıklamasını yoruma cevap olarak getirebilirim.

* Link çıkışı: Tanıtım yazısı almada önemli konulardan biridir. Çünkü sitenin bütün değerleri her şeye rağmen yüksek olabilir. Ancak bir siteden çok sayıda tanıtım yazısı satışı olmuşsa ve her sayfadan farklı sitelere çok sayıda link çıkışı varsa o sitelerden kesinlikle tanıtım yazısı almayınız. Aynı sayfadan maksimum 5-6 link çıkışı olmalıdır. Eğer link çıkışı sayısı 6 ‘yı geçiyorsa o siteden alacağınız tanıtım yazısı muhtemelen işinize yaramayacaktır.

* Dmoz kaydı: Dmoz kayıtlı siteden tanıtım yazısı almak tabiki daha yararlıdır. Ancak dmoz kaydını trustrank değeri kapsamaktadır. Bu nedenle dmoz kaydına bakmanıza gerek yok.

* Site yaşı: Yaşlı sitelerden tanıtım yazısı almak daha doğrudur. Ancak bunada bakmanıza gerek yok. Çünkü trustrank değeri bunuda kapsamaktadır.

Bütün kriterleri birbirini etkilemektedir. Bu nedenle söylediklerimin tersini iddia edebileceğim sitelerde vardır. Bu söylediklerimin yanlış olduğunu göstermez. Burda bahsettiğim genel kriterlerdir ve istisnaları çok çok enderdir.

Herhangi bir sorunuz varsa yorum yazarak sorabilirsiniz. Muhtemelen aynı gün cevaplanacaktır. Hatta bu siteden alınır mı şeklinde sorular dahi yöneltebilirsiniz. Size sitenin ne kadar uygun olup olmadığını söyleyebilirim.