UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) Ülkemizde son yıllarda kamu alanında yapılan yeniliklerden bir tanesi. Hem vatandaş için hemde kamu çalışanları için. O kadar getirisi var ki saymakla bitmez. 2006 ve 2007 yıllarında kismen kullanılmaya başlayan ve 2008 yılı itibariyle tüm Türkiye’de kullanılan bu sistemin vatandaşa sağladığı kolaylıklardan bir tanesi olan “UYAP Vatandaş Portal” hakkında biraz bilgilendirmek istiyoruz sizleri.

Sponsor Bağlantılar

Vatandaş Portal nedir ve nasıl kullanır? Vatandaşa sağladığı kolaylıklar nelerdir kısaca değineceğiz. Öncelikle UYAP vatandaş Portalına nasıl ulaşabiliriz? (https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandasportal/index.html) Adalet Bakanlığı internet sitesinden ulaşabildiğimiz bu portala imzasız, e-imza ile, mobil imza ile ve e-devlet üzerinden giriş yapabiliyoruz.

Portala giriş yaptığımızda portal üzerinden hakkımızda açılan kamu davalarının duruşma günü takip edebiliyor, UYAP SMS aboneliği, E-satış, Harç Hesaplama, Telefon Sorgulama, Evrak Sorgulama, Yargıtay ve Danıştan Davası Sorguluma, işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

Öncelikle dava dosyamızı nasıl sorgulamayabiliriz. Açılan sayfada hakkımda yapılan yargılamanın türüne göre adli yargı veya idari yargı seçeneklerinden birini seçiyoruz. Daha sonra yargılandığımz ilimiz, mahkememiz ve Tc Kimlik Numarası ve Nüfus Cüzdan seri numarasını giriyoruz ve sorgula butonuna bastığımızda dosyamıza ait bilgiler alt menüde karşımıza çıkıyor. Yeni duruşmamımız ne zaman ve hangi saatte olacağını rahatlıkla görebiliyoruz. Ancak bu portaldan dosyamızın içeriğini görmemiz mümkün değil.

Portalı yukarıda belirtimiz linkten inceleyebilirizsiniz.

Saygılarımızla.