Bir ailenin evlatları ne kadar aile için önemliyse, yazar için de yazıları o derecede önemlidir. Binlerce defa yazdıklarını okur, düzeltmeler yapar ve sonuç olarak çocuklarını paylaşıma açar. Paylaşım için yayınladıktan sonra onları asla terk etmez. “Ne kadar okunmuş, ne kadar yorum almış?” sorularını her gün cevaplamak için çocuklarını açar. Onların güzelliklerine doyasıya bakarken adeta sevişmek ister çocuklarıyla. Yazılarını bin bir gayretle yazdıktan sonra, insanların ilgisiz tavırlarıyla karşılaşınca ölmekten beter olur bizim yazar.
Bunalıma girer, kendini kaybeder. Bu arada “bunalım” demişken normal insanlar gibi anlaşılmasın yazarın bunalım dönemi. İnsanlar ve yazarlar arasında bu konuda büyük ayrımlar vardır. İnsanlar, bunalıma girmek için kendi hayatlarına duyulan ilgisizliği öne sürerken yazarlar başka insanların acılarını öne sürerler. İnsanlar, bunalımdan çıkmak için kendi hayatlarının düzelmesini koşul sayarken, yazarlar bütün dünyanın düzelmesini koşul olarak öne sürerler. İnsanlar, madde için bunalıma girerken, yazarlar yazdıkları metinler yani çocukları için bunalıma girerler. Özellikle yazılar konusunda hassasiyet bütün yazarlar için eşdeğerdir.

Sponsor Bağlantılar

Başlangıçta da söylediğimiz gibi, yazıların ilgisiz bir tutumla misafir edilmesi yazarın bedeninde büyük bir acı uyandırır. Örneğin; Nedim Şener, Hanefi Avcı gibi siyasi yazarlar tüm çabalarına rağmen ilgisiz bir toplumla karşılaşmışlardır. Bunlara Soner Yalçını da ekleyebiliriz. Neyse bu kişilerden bahsederek makalemi siyasi bir boyuta çevirmeyi düşünmüyorum. Onların haklı uğraşlarını daha sonra başka makalelerde belirtiriz. Bir Karl Marx vardır. Komünizmin babalarında Karl Marx, yazdıklarıyla baş başa kalınca metelik bile kazanamamıştır yazarlıktan. Toplum onu anlayamamış yüz yıllardır olduğu gibi anlaşılmayanı çözmek yerine kolay olanı tercih etmiştir. Çocuğu öldüğünde tabut için bile para bulamamıştır Karl Marx.

Makaleyi uzatarak canınız sıkmak istemiyorum. İtiraf ediyorum. Bende onlardan biriyim. Tek isteğim her yazarın istediği gibi yazılarıma ilgi gösterilmesidir. Egomla hiç alakası olmadığına emin olabilirsiniz. Bunu bir ön koşul da sayabilirsiniz. Ne istiyorsanız onu düşünmekte özgürsünüz. Ben, saatlerce uğraşarak hazırladığım yazıların, bir fırsat bulunca dünyaya getirdiğim çocuklarımın misafirliklerinde ilgi görmesini, onlara hak ettikleri muamelenin yapılmasını istiyorum. Bunları para kazanmak için istemiyorum. Ne için istediğimi yazarlıkla uğraşmayan normal insanlar kesinlikle anlayamaz. Anlamak için siyah noktalara dokunmak, onlarla dans etmek gerekir.

Not: Yazar, para için yazmaz. Takdir toplamak için yazmak. Yazmak için tek nedeni toplumu topluma anlatmaktır. Basit ve anlaşılır insani isteğine karşı yazarlara televizyon starlarına gösterilen ilginin yarısının gösterilmemesi çok üzücüdür. Unutmayın bir yazar, toplumun devrimcilerindendir. Televizyon starları ise sadece sizi oyalamak için para karşılığı tutulan insancıklardır.

Yazarlık Üstüne
Yazarlık Üstüne-2 (Özeleştiri)
Yazarlık Üstüne-3 (Bunalım Halleri)