Yazar olmak istiyordum. Gazeteler de köşe yazıları yazmak topluma doğru bildiklerimi anlatmak en büyük amacımdı. Harekete geçmeden önce yazılarımı bir kez daha kontrol etmek istedim. Gazetelere gidip rezil olmakta vardı. Egosunu her şeyin üstünde tutan editörlerin önünde küçük düşmek bana göre değildi. Düşündüm, taşındım. Arkadaşlarıma yazılarımı gönderdim. İnsanların olumlu düşünceleri harekete geçmeme neden oldu. Adını veremeyeceğim bir gazetenin önüne geldim. Utandım.Çok sıkıldım. İçeri girip girmemekte tereddüt ettim. “Sonun da ölüm yok be kardeşim” diyerek içeri attım kendimi. “Ben yazarlık yapmak istiyorum” dedim. Daha sonra saçma sapan bir ton cümle daha. Genel yayın yönetmeni para veremeyeceğini söyledi. Paraya karşı ilgim olmadığını söyleyince kabul etti. Yazılarımı göndermemi ve bir köşe adı seçmemi söyledi. Söylediklerini bir çırpıda yapıverdim. Mail aracılığıyla yazılarımın en kısa sürede yayınlanacağını söyledi. Heyecandan ölmek üzereydim. Birinci gün gazeteyi aldım. Yazım yoktu. Diğer günlerde aynı şekil devam etti.

Sponsor Bağlantılar

Boş bir umudun peşinde aylarca dolaştım. “Bir gazeteyle bitmiyor ya dünya” dedim ve gazetelerin peşinden günlerce koştum. Sonunda bir tanıdık aracılığıyla yerel bir gazetenin patronuyla tanıştım.  Adam beni çok aciz görmüş olacak küçümser bir bakış attı. Hangi türde yazılar yazıyorsun diyerek beni sorgulamaya çalışırken gözleri yanındaki sarışın bayanın göğüslerindeydi. “Bir kadın kadar olamadık be kardeşim” diyerek sitem ettim kaderime. Patron mecburi mailini vererek uzaklaştırdı beni meşhur saltanat kayığından. Bu arada benim haberim olmadan tanış bir bayan arkadaşına benim yazılarımı göndermiş. Arkadaşı yazılarımı çok beğenmiş, bir yazımı da yayınlamış gazetesinde. Fakat burada da büyük bir sorun beni bekliyordu. Yazılar yayınlanmaya başlamıştı fakat benim ismimle değil. Neyse arkadaşım aradım ve durumu anlattım. O da durumu arkadaşına söylemiş. “Yazılar çocuğundur. Ben sadece aracıyım” demiş. “Artık onun ismiyle yayınlayın” diyerek ilave etmiş.” O günden sonra tek bir yazım bile çıkmadı gazetede.

Çok düşündüm. Yazı güzel yazılırsa gazete de yayınlanır. Ben güzel yazıyorum ki gazete de yayınlanıyor. Benim ismim olunca ne için yayınlanmıyor. Eğer iyi bir yazarsam gazete patronu benim yüzüme bakmak yerine ne için sarışın bayanı kesiyor. Hata bende mi? Eğer hata bendeyse düzeltirim, yeter ki bileyim nerede yanlış yapıyorum. Şimdi sorum sizedir ey yazar kardeşlerim. Hatta, yazarlığı soytarılığa çevirenlerde mi yoksa tek isteği yazmak ve yazdıklarını toplumla buluşturmak isteyen bende mi?

Saygılarımla.

Yazarlık Üstüne
Yazarlık Üstüne-2 (Özeleştiri)
Yazarlık Üstüne-3 (Bunalım Halleri)