2008 ÖSYS Ek Yerleştirme Duyurusu

2008 ÖSYS EK YERLEŞTİRME DUYRUSU

Sponsor Bağlantılar

Ek yerleştirme için yeni bir site açılıyor. İki gün içinde faaliyete geçirilmesi düşünülen bu sitede ek yerleştirme ile ilgili aradığınız her şeye ulaşabileceksiniz. Site adresi: www.ekyerlestirme.com

Sitede ek yerleştirme ile ilgili bilgilerin yanısıra, tartışıp sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir bölümde olacak. Bunun için yorumlarınızla siteye katkı sağlamanızı bekliyoruz.

Ek Yerleştirme Site Yöneticisi

2008-2009 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan,  yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2008-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar “2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu 8-13 Ekim 2008 tarihleri arasında ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile satış noktalarından 3,00 YTL karşılığında satın alabilecekler ve 8 Ekim 2008 tarihinden itibaren ÖSYM’nin internet sitesinde de görebileceklerdir. Adaylar kılavuz ücreti ile tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 YTL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır. ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile Kılavuz satış noktalarının adresleri gazete ilanında ve ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacaktır.

Tercih işlemi Başvuru Merkezi aracılığıyla veya kişisel olarak  internet üzerinden 8-13 Ekim 2008  tarihleri arasında yapılacak ve bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

2008-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2008-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirme de kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecektir.

b) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo-3B’deki önlisans programlarını yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecektir. Tablo-3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2008-ÖSYS’de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2008-ÖSYS ek yerleştirmeye başvuracaklardır. Bu adaylar Tablo-3A’dan kendi alanları ile ilgili programları tercih edebilirler. Tablo-3A, Tablo-3B , Tablo-4 ve ek yerleştirme kurallarına  ilişkin bilgiler 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Genel lise mezunları ek yerleştirme için Tablo-3A’da yer alan önlisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecekler ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşulu ile yerleştirilebileceklerdir.2008 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 2008-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilirler.

Ek yerleştirme işlemleri, 2008-ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu, 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları  Kılavuzu ile 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme

2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme başvuruları 8-13 Ekim 2008 tarihleri arasında yapılacaktır. Ek yerleştirme yapılacak yükseköğretim programlarının kontenjanlarının dağılımı  aşağıdaki çizelgede görülmektedir.

8 Ekim 2008 Çarşamba gününden itibaren adaylar ÖSYM’nin Internet sayfasında Ek Yerleştirme Kılavuzuna erişebileceklerdir. Bayram tatili nedeniyle Kılavuzun Sınav Merkezlerine dağıtımında bazı gecikmeler olabilmektedir. Bu nedenle, bazı sınav merkezlerinde adaylar Ek Yerleştirme Kılavuzunu ancak 9 Ekim 2008 tarihinden itibaren edinebileceklerdir.

Adayların dikkatine sunulur.