Eş durumundan il emri tayini isteyen, ailelerinden uzun zamandır uzakta yaşayan, çocuklarını bile göremeyen öğretmenlerimiz yine mağdur durumda bırakılmaya devam ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise öğretmen ailelerin gözyaşlarını görmekten çok uzak. Bu nedenle Anadolu Eğitim Sendikası 28 Ağustos’ta bir eylem yapma kararı aldı. Eylemi destekliyor ve sendikanın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.
Anadolu Eğitim Sendikası’ndan yapılan açıklama şu şekildedir:

Sponsor Bağlantılar

Sendikamız genel merkezince sabah saatlerinde tüm eğitim sendikalarına yapılan çağrımız sonrası yaşanan gelişmeleri, bütün il-ilçe emri mağduru olan, kadrolu-kadrosuz öğretmenlerimizle paylaşmak isteriz.

Memur forumları üzerinden eylem kararı alarak eylem saatini 09:00 olarak belirleyen öğretmenlerimizle görüşerek, etkin medya katılımı sağlamak için basın açıklamasının saat 11:00 de yapılmasına karar verilmiştir.Bakanlık önünde saat 09:00 dan itibaren toplanılacaktır.

Eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri iş kolunda kurulmuş, Çalışma Bakanlığına kayıtlı olan tüm eğitim sendikalarına ilgili çağrı metnimiz fakslanmış, elektronik ortamda postalanmış, ulaştığına dair telefonla teyit alınmıştır.

Eğitim Sendikalarımızın yöneticileri ile yapılan telefon görüşmelerinde ise;

Eğitim Sen Genel Başkanı Sayın Zübeyde KILIÇ, eyleme destek ve katılım göstereceklerini,

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Sayın Gürkan AVCI, eyleme destek ve katılım göstereceklerini,

Hak Eğitim-Sen MYK Yöneticileri, temsil ve katkı sağlayacaklarını,

Eğitim-İş Sendikası MYK üyesi Sayın Barış DÜDÜ, katılım konusunda netleşmediklerini,

Belirtmişlerdir.

Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen, genel merkezimizce defalarca arandığı halde muhatap bulunamamıştır.

Eylemle ilgili 114 numaralı MYK kararı alarak, ilgili dilekçe Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne ulaştırılmıştır. Eyleme katılacak olan mağdurların ve yakınlarının herhangi bir endişe duymasına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca hiçbir sendikanın kendi pankartı ve/veya başka bir sloganı taşımayacağı ilke karar olarak belirlenmiştir.

Anadolu Eğitim Sendikası/Basın