Compositae famiiyasındandır. Güney ve orta Amerika ile Kuzey Amerikanın güneydoğu bölgesinde doğal olarak yaşayan 33 türe sahiptir. Ancak sadece Ageratum houstanianum (Syn. A.mexicanum) süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemlidir.

Sponsor Bağlantılar

Bu türün birçok kültür varyatesi elde edilmiştir. Çiçekleri mavi,beyaz ve pembe renklidir.
Ageratum’lar çiçek parterlerinde saf halde veya diğer bazı mevsimlik çiçeklerin (Tagates, Salvia vb.) önünde kontrast teşkil edecek şekilde kullanılabilir. Ayrıca yayvan saksılarda, kasalarda veya balkonlarda aranılan bitkilerdir.

ageratum, vapur dumanı

Üretimi tohumla yapılmaktadır. Tohumlar Ocak – Mart aylarında torf kum karışımına kasalara ekilir. Üzerleri kapatılmaz, ilk 2 – 3 gün 28°C de daha sonra 20 – 21 °C lerde tutulurlar ve 6 -14 günde çimlenir, tohum ekiminden 4 hafta sonra 8 -10 cm çapındaki saksı veya poşetlere şaşırtılır. Tohum ekiminden 12-14 hafta sonra çiçeklenir.

Park ve bahçelerde Nisan ayında 15-25 cm aralık ve mesafe ile dikilir ve Ekim, Kasım aylarına kadar çiçekli kalır.

Yetişme istekleri bakımından, sıcaklığın 15°C nin altına düşmediği, bol ışıklı ve güneşli yerleri sever. Gölge yerlerde iyi gelişemez ve cılız kalır. Geçirgen, bitki besin maddelerince zengin, hafif kireçli toprakları sever. Toprak çok kuru bırakılmamalı, özellikle çiçek tomurcuğu saf­hasında fazla sulanmamalı, orta derecede nemli tutulmalıdır. Büyüme devresinde kompoze gübre verilmeli, çiçek oluşumu devresinde potasyumlu gübre takviyesi yapılmalı, ancak fazla azotlu gübreden kaçınılmalıdır. Toplu bitki elde edilmesi için yaz aylarında 2-3 kez budama yapılabilir. Önemli hastalıkları ve zararlıları kök çürüklüğü, pas, virüsler, kırmızı örümcek, beyaz sinek, yaprak bitleri ve thrips’lerdir.