Familya : Rhamnaceae
Latince : Rhamnus frangula (Frangula alnus)
Türkçe : BARUT AĞACI

Sponsor Bağlantılar

Barut Ağacı Doğal Yayılış ve Rakım
Batı Avrupa, Batı Asya, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve ülkemizde Karadeniz kıyılarında, Orta Anadolu’da 1300 m., Kayseri dolaylarında 1700 m., Konya ve Denizli dolaylarında 1350 m. rakıma kadar yayılış gösterir.
Barut Ağacı Toprak ve Besin İsteği
Madence zengin, kireçsiz, asidik, çoğunlukla serin, rutubetli, humuslu ve killi topraklarda yetişir. Kısmen de kumlu-kili ve kurak topraklarda yetişebilir. Islak ve batağımsı toprakların öncü ağaççığıdır.

Barut Ağacı Donlara Duyarlılık
Şiddetli donlardan zarar görür. -15 ° C sıcaklıklara kadar dayanır.

Barut Ağacı Sıcaklık ve Nem İsteği
Kara içi iklimlerin ağacıdır. Şiddetli kuraktan ve soğuk rüzgarlardan hoşlanmaz.

Barut Ağacı Tohum Özellikleri
Meyve içinde 2-3 adet, mercimek biçimli, yassı tohum bulunur. Tohum toplama zamanı sonbahardır.

Barut Ağacı Tepe Şekli
Dik ve geniş bir tepe yapar. Tepe çapı 3-4 m.dir.

Barut Ağacı Makaslama ve Budama
Budamaya yatkındır. Kendini yenileme gücü yüksektir.

Barut Ağacı Büyüme ve Boylanma
Orta hızda büyür. Maksimum 4-5 m. boy yapar.

Barut Ağacı

Barut Ağacı Kök Yapısı
Derin kök sistemi geliştirir.

Barut Ağacı Işık İsteği
Işık-yarıgölge bitkisidir.

Barut Ağacı Meyve ve Çiçek
Yaz ortasında görülen meyve bezelye büyüklüğünde, olgunlukta kırmızımsı siyah renkli olup Eylül ayına kadar dallarda kalır. Mayıs-Haziran’da açan yeşilimsi beyaz veya sarımsı beyaz renkli çiçekleri küçük, 2-10 adedi bir arada ve yaprakların koltuğunda yalancı şemsiye kuruluşundadır. Terminal tomurcuklar çıplak ve kahve renklidir.

Barut Ağacı Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yapraklan 3-10 cm uzun, yumurta biçimli, sivri uçlu, kenarlar: düz ya da hafif dalgalı, tabanı kama görünüşünde ya da yuvarlakçadır. Yaprakların üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü parlak açık yeşil renklidir. Yapraklar almaçlı dizilmişlerdir. Genç sürgünler tüylü ve yeşil renkli, sonra esmer boz renkli ve bol lentisellidir.

Barut Ağacı Üretim Şekli
Meyvenin etli kısımlarından ayrılan tohumlar sonbaharda hemen veya rutubetli kumda + 5° C de 8 haftalık soğuk katlamanın ardından erken ilkbaharda ekilir. Yazın yarı olgun çeliklerle camekanda, sonbahar veya geç kışta sera şartlarında sert çelikle ve Ekim-Mart aylarında daldırma ile üretilir.

Barut Ağacı Diğer Özellikler
Rüzgara, kent iklimine ve endüstriyel yörelere dayanıklıdır. Park ve bahçelerde soliter ve grup halinde, nemli ortamlarda ait tesiste ya da arı konukçusu olarak kullanılır. Odunundan elde edilen kömürden barut yapılır. Gövdede bulunan beyaz renkler dikkat çeker.