Bu sezon Fenerbahçe şüphesizki en kötü sezonlarından birini yaşadı. Halbuki Fenerbahçe bu kötü sezon öncesi liginde şampiyonluğu 2. olarak kaçırmış ve şampiyonlar liginde bir ilke imza atmıştı. Ama ne olduysa, herkes Fenerbahçeden çok iyi şeyler beklerken takım başarısızlığa yöneldi. Peki neden böyle oldu?

Sponsor Bağlantılar

Bakın şimdi yazacaklarıma dikkat edin. Sizlere soruyorum, Fenerbahçe takımı bu kötü sezondaki hemen hemen aynı kadrosuyla şampiyonlar liginde çeyrek finale çıkıp, o chelsea takımını çeyrek finalde uykusundan eden takım değil miydi?  Şimdi diyeceksiniz ki birçok değişiklikler var… Gelin o değişiklere bakalım. Zico gitti Avrupa şampiyonu Aragones geldi, Kezman gitti, İspanyol gol kralı güiza geldi , Emre belözoğlu  takıma takviye edildi ve Mehmet Aurelio gitti… Şimdi bunlara göz attığımızda daha çok klübün menfaati için yapılmış çalışmalar, daha parlak bir sezon geçirebilmek için alınmış yıldız oyuncu ve çalışmalar var. E bu  kadronun neresinde değişme var? Kezmanın gidip güiza nın gelmesi kötü değişiklik mi? Emre belözoğlunun takviye edilmesi kötü değişiklik mi? Burdan çıkarmak istediğim şu ki Fenerbahçe yönetimi aslında klübün bu sezondaki menfaati adına büyük çalışmalar yaptığını göstermiş ama hayatının en büyük hatasını sadece 2 seçenekle yapmıştır.

Biri Arthur Zico, diğeri Mehmet Aurelio… Şunu fenerbahçeye hatırlatmakta yarar var ki Fenerbahçeyi tarihinde şampyonlar liginin en üst seviyesine, çeyrek finale ilk defa taşıyan teknik adam Zico’dur. Ligde de 2.Olmuş bir takımsın. Aslında bu başarıdır. Artık Fenerbahçeyi iyi tanıyan, Türkiye’yi geçirdiği sezonla tanıyan ve Avrupada Fenerbahçeyle çeyrek final tecrübesi edinmiş ve bu yolu çözmüş teknik adamı ne yapıp ne edip bırakması gerekiyordu. Yıldız teknik direktör ya da futbolcu sadece takımın vizyonunu değiştirir. Zico başarılı olmasa sen git kimi alıyorsan al istersen Zİco’yu sat bu gün aldığın Daum’u al ama bu yaptığı politika yanlış oldu ve Fenerbahçe için pahalıya patladı.

Diğer bir seçenek Mehmet Aurelio… Bakın şunu belirtmeliyim ki Fenerbahçe Türkiye’nin en zengin klüplerinden değil en zengin klübüdür. Gerekirse bu başarılı futbolcuya daha çok miktarda para vermeli takımda tutmalıydı. Eğer bu oyuncu gitmekte ısrar ediyorsa sen de Aragones’e verdiğin paranın yarısını alıp Mehmet aurelio bazından daha iyi olan bir libero futbolcusuna, yıldız bir futbolcuya ödeyerek onu renklerine bağlayabilirdin. Ama sen başarılı Zİco’yu gönderdin Ünlü teknik adam getirdin. Senna bence Aureliodan daha başarılı ve kaliteli futbolcudur ama gelmedi. Zicoyu takımda tutup Aurelionun parasıyla senin de katkınla müthiş bir teklif sun bakalım Senna  ya da Xabi Alonso’ya gelmezler mi? Ya da sadece Alonso ve Senna değil Mehmet Aurelio niteliğinde çok futbolcu vardır arkadaşlar… Josico veya Maldonado gibi değiller bu futbolcular. Fenerbahçenin Aurelio’nun gitmesiyle nasıl çırpındığını tüm millet görmüştür. Demek istediğim şu ki bu sadece 2 değişiklik ama gelecek için de olan büyük değişiklik Fenerbahçe’nin böyle olduğunua yetti.

Bakın şimdi Fenerbahçe’nin önümüzdeki yeni sezon için yaptığı çalışmalara bakalım. Başarısız bir Aragones döneminden sonra Cristoph Daum’u tercih edildi. Bence bu teknik direktör kötü bir teknik direktördür. Şimdi kiminiz şöyle bir yargıya kapılabilir ”Bu adam da Zico gibi türkiyeyi tanımış bir adam, fenerbahçeyi tanımış bir adam, türkiyede başarılı olmuş bir adam” diye ama bence Zico kadar iyi bir teknik adam değildir. Bakın aslında ben Daum’un iyi bir antrönör olmadığına burdan kapılmadım. Demem şu ki tüm Almanya Daum’un köln takımı ile devam edeceğini sanıyordu ama Daum Fenerbahçe ismini duyar duymaz birden bire hemen teklifi kabul etti. Böyle teknik adamlar anlaşılıyor ki kendi menfaatleri için çalışan teknik adamlardır ama sadece kendi menfaatleri adına…

Şimdi de önümüzdeki sezon Fenerbahçenin transfer rotasına bakalım :

İlk olarak Fenerbahçe’nin geçen sezon en çok başarısız olduğu Aurelio’nun gitmesiyle en çok çırpındığı bölge ön libero bölgesi. Fenerbahçenin transferde ilk olarak bu yöne transfer çalışması yapması gerekiyor. 3 sene üst üste şampiyonluk söz çok ağır sözdür ve çok ağır çalışmalar yapmak gerekmektedir. o halde bu mevkide şampiyonluk kazandıracak bir isim gerekiyor. Bunun seçimini Fenerbahçe iyi yapmalı. Gündemde bu yönde iki futbolcu var. Biri Juventuslu Poulsen diğeri de Mehmet aurelio. Kafama en yatkın gelen isim Mehmet aurelio. Eğer Fenerbahçe bu tür sözler verdiyse bunlardan daha iyi bir futbolcu da alabileceğine inanıyorum ki bunlar Xabi alonso, senna, sisokko gibi futbolcular. Aziz yıldırım her sezona bir yıldız ve 3 sene şampiyonluk sözleriyle hareket etmesi gerekiyorsa bu tür oyuncularla temas kursun.

Bence Bilica’nın yanına iyi bir  savunma oyuncusu ve sağbek gerekir. Gökhan Gönül bu sezon gerçekten çok formsuz kaldı ve kötü bir performans çizdi. Bu takım 3 yıl şampiyon olacaksa Hamit gibi yıldızı parlayan iyi bir sağbek ve lugano gibi yanlız çirkef olmayan bir savunma oyuncusu gerekir.

Geçiyoruz hücum hattına. Fenerbahçe Mehmet Topuz’u ısrarla istiyor ama Mehmet topuz açıkçası Fenerbahçe de  daha sık yedek koltuğunda oturacağının farkında. Taraftar da artık mehmet’i istemiyor ama aziz yıldırım Gökhan emreciksin alternatifi ve parayı bu transferde ısrarla kullanmak istiyor. Bana soracak olursanız Fener bahçeye alternatif olarak kadro zenginliği açısından doğru transfer diyebilirim ama mehmet topuz eğer fenerbahçeyi kesinlikle istemiyorsa da takıma daha çok zarar verecektir. Fenerbahçe’nin bunu bilmesi gerekiyor. Ayrıca Fenerbahçeye forvet için alternatif iyi bir isim
gerekmekte.

Tuğra FIRAT