Öğrencilerin çarpma işlemiyle birlikte Matematik derslerinde karşılarına çıkan çarpım tablosu; ezberlenmesi ve öğrenilmesi oldukça zor bir konudur. Ancak bunun daha pratik ve basit yolları olmaktadır. Bunun çocuklara bir oyunmuş gibi aktarılması ve çocukların anlayabilecekleri kadar basit bir yöntemle ifade edilmesi; çarpım tablosunun öğrenilmesini kolaylaştıracaktır. Bu konuda anne ve babalara büyük bir sorumluluk düşmektedir. Zira bu yaşlarda öğrenilmeyen çarpım tablosu, ileriki yaşlarda daha zor kavranmaktadır. Bu yüzden tam yaşındayken çocukların öğrenmeleri daha doğru olacaktır.

Sponsor Bağlantılar

Çocukların ezberlerken bir hayli sıkılacakları çarpım tablosunda onların eğlenmeleri adına farklı yöntemler üretmek daha doğrudur. Öncelikle çarpım tablosu öğrenirken çocuğa aslında çarpmanın oldukça basit bir işlem olduğunu anlatmalısınız. Çarpma işlemini anlatırken toplama işleminden örnekler vermeniz uygun olacaktır. Mesela 2×2 derken; 2 tane 2’nin toplamı demektir diye örnek verebilirsiniz. Aynı şekilde 5×6 derken de; 5 tane 6’nın yan yana ya da alt alta toplanması demektir diyerek bunun aslında göründüğü kadar zor olmadığını ona gösterebilirsiniz.

Çocukların, çarpım tablosunu öğrenirken sıkıntı yaşamamaları adına onlara pratik ve basit yöntemler sunmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bunun bir oyun olduğunu düşünmelerini sağlamanız da; öğrenirken keyifli vakit geçirmeleri adına önem taşımaktadır. İnternette yer alan çarpım tablosu oyunlarını da çocuklarınıza bu esnada oynatabilirsiniz. Oyunlarda belli bir puanı aşmaları halinde onlara ödül vereceğinizi belirtebilirsiniz. Oyunlarda belli seviyelere gelmeleri halinde ödülün büyüklüğünü de arttırabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz ödülü kazanmak için ayrıca bir çaba sarfedecektir ve en büyük ödülü almak için daha da fazla çalışacaktır.

ÇARPIM TABLOSU OYUNLARI İÇİN TIKLAYINIZ…