Köy öğretmeni tabiri yıllardır ülkemizde vardır. Doğru tabir aslında koy öğretmeni olmalıdır. Evet yanlış okumadınız K O Y öğretmeni. Mantığıda şu koy öğretmeni dağın başına ne hali varsa görsün orada.
Üç senedir doğudayım ve bu sene üçüncü görev yerindeyim. Neden? diye sorabilirsiniz. Çok basit. İlk sene vekil, 2. sene sözleşmeli, 3. senede kadrolu olarak görev yaptım. Bu sürede birçok insanla tanıştım ve doğuya olan ön yargım ortadan kalktı. Hatta yarım yamalak kürtçe bile öğrendim. Bir lisan bir insan mantığıyla çok kişiyle bu sayede dostluklar kurdum. Bunun yanında devriye gezen askerlerle, ayda bir alan taramasına gelen doktor ve hemşirelerle, köy korucularıyla, sınırdan kaçak mal getirirken köylere uğrayan kaçakçılarla sohbetlerim oldu.

Sponsor Bağlantılar

Köyde görev yapmak mesleki açıdan bir öğretmeni köreltebiilir. Ama emin olun çok şeyide bu sayede öğrendim. Mesela soba yakmak konusunda çığır açtım, odun olmadan soba tutuşturmayı öğrendim. Evet odun olmadan tekbir poşetle soba tutuşturmayı öğrendim. Sonra okuldaki kömürü bitirince daha önce çok duyduğum ama kullanmadığım bi ilacı kullandım. Tezek. Tezek kokusu ile sınıfta ders işlemeyi öğrendim. Bir insanın aynı anda birçok işi yapabileceğini öğrendim; öğretmen, müdür, temizlikçi, sobacı, amele, tuvaletçi vs… Sakın aklınızda şöyle bi soru kalmasın ‘peki siz ders işlemediniz mi?’. Kesinlikle işledik. Ben sizin yerinize tekrar sorayım ‘peki bu kadar işin arasında nasıl işlediniz dersi?’. Boşuna düşünmeyin bu da köy öğretmeninin sırrı. Laughing

Ben bir köy öğretmeniyim. Her türlü zorluğa pratik çözümler üretebilir, her türlü coğrafi şartlarda çalışabilir, her türlü sosyal sorunla başa çıkabilirim.

Ben bir köy öğretmeniyim. Yeni neslin bizlere emanet olduğunun her zaman farkındayım.

Ben bir köy öğretmeniyim…