Cityville oyunu Zynga şirketi tarafından çıkarılmış facebook üzerinden oynanabilen bir şehir kurma oyunudur. 2 Aralık 2010’da piyasaya sürülmüştür. Daha önce yine zynga şirketi tarafından sürülen farmville oyununun popülerliğini kaybettiği zamanlarda çıkarılan bu oyun ayrıca farmville oyunlarının oynayanların büyük bir ilgisini çekmiş ve oyuncuların çoğu cityville oynamaya başlamıştır.
Oyunun genel yapısından bahsedecek olursak oyun size kendi şehrinizi kurmanızı vaat ediyor. Zaten ilk çıktığı zamanlar yaptıkları reklamlarda da hep kendi şehrinizi kurun büyütün sloganları bulunmaktaydı. Tabi hemen pat diye şehir olmuyor ilk başta köyünüzde sadece 2 tane apartman 1 tane ahır ve 4 tanede ürün ekilecek yer veriliyor size. Tabi sizde yavaş yavaş gün geçtikçe geliştirmeye başlıyorsunuz bu küçük köyünüzü.

Sponsor Bağlantılar

Oyunun sol tarafında da görevler çıkıyor. Görevleri yapmak zorunlu değil ama yapılan araştırmalarda bu gibi oyunları oynayan ihtiyaçlar %97 oranında görevleri yapıyor. Hatta bir kesimde oyunda görev olmazsa oyunu oynamam bile diyor. Çünkü görevler oyunu sıkıcılıktan kurtarıyor.

Oyundaki evlerden kira topluyorsunuz. Her evin özelliğine göre kira topladığınız periyodlar değişiyor. Oyunun size verdiği ilk evden 10 dakikada bir kira toplayabiliyorken ilerleyen seviyelerde açılan evlerde bu kira süresi 2,1 gün kadar olabiliyor. Ayrıca evler şehrinizin nüfus sayısını arttırıyor. Bazı görevlerde de sizden mesela a evinden 10 kere kira topla diyor.

İşyerlerinden bahsedecek olursak işte sizin geçim kaynağın diyebiliriz. Oyunun ilk başlarında pasta hane, lokanta gibi küçük işyerleri bulunurken yine ilerledikçe sizi oyuncak kulesi, kurumsal spor merkezi gibi daha fazla ürün isteyen işyerleri bulunmaktadır. Bu işyerlerinin her birinin bir kişi limiti var insanlar geldikçe bu limitler doluyor ve limit doldukça da dükkânda biriken parayı alıyorsunuz. Tabi dükkânlar para karşılığında sizden ürün istiyor.

Peki, bu ürünleri nasıl temin edebiliriz. Yazının ilk başında da dediğim gibi ürün ekilecek yerler bulunmakta bu yerleri istediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Farmville oyunu oynayanlar daha çabuk alışacaktır bunlara birçok ürün alternatifi bulunmakta oyunun ve bunlarında süreleri birbirinden farklı. Örneğin bir çileği 5 dakika sonra hasat ediyorsanız mısırı 1 gün sonra hasat edip ürünü toplayabiliyorsunuz. Ayrıca gemilerden de ürünler gelmekte bunlarda da mantık ürünler ile aynı her birinin süreleri farklı.

Oyunda etkili olan bir diğer faktörde hizmet binalarıdır. Bu binalar sizin şehrinizin nüfus kapasitesini arttırmaktadır. Öyle hizmet binaları karşınıza çıkacak ki yaptığınız zaman 20000 nüfus daha arttıracak şehrinizin nüfus kapasitenizi.

Oyunda şunları yaparsanız daha hızlı bir şekilde gelişebilirsiniz. Öncelikle oyuna girme aralığınızı belirleyerek ona göre ürünler ekin eğer günde 1 kez oyuna bağlanabiliyorum derseniz çilek değil mısır ekin ayrıca ilerleyen seviyelerde yer sıkıntısı da çekeceksiniz. Bunun için bir yolun 2 tarafına da işyerleri veya apartmanlar yapınız. Ayrıca bu gibi oyunlarda ne kadar fazla arkadaşınız olursa o kadar iyi. Çünkü birçok şeyi arkadaşlarınızdan temin ediyorsunuz.

Oyunda ilerleyen seviyelerden dünyanın yedi harikalarını yapabilir. Gerçek şehirlerde bulunan havaalanı liman gibi yapıları şehrinize ekleyebilirsiniz.