Empires and allies oyunu zynga şirketi tarafından çıkarılmış facebook üzerinden oynanabilen stratejik bir savaş oyunudur. 1 Haziran 2011 da piyasaya sürülmüştür. Ayrıca bu oyun zynga tarafından sürülen ilk stratejik savaş oyunudur.
Oyunun genel yapısından bahsedecek olursak oyun size boş bir arazi ve 2 ev veriyor. Yalnız bu oyunda size ilk başlarda yardım ediliyor ve siz bu yardımları isteseniz de istemeseniz de alıyorsunuz mecburen.

Sponsor Bağlantılar

Oyunun sol tarafında görevler çıkıyor. Görevleri yapmak zorunlu değil ama görevleri yapmanız büyük bir avantaj sağlıyor. Örneğin oyunda 20 levelsiniz görevleri yaparsanız 50. levelde kilidi açılan tanktan belli sayıda sahip olabiliyorsunuz.

Oyunda kaynak binaları mevcut bu binalardan petrol odun ve cevher elde edebiliyorsunuz. Bu kaynak sıkıntısını ilk başlarda çekebilirsiniz ama belli bir seviyeden sonra aşırı derecede odun ve petrolünüz birikecektir.

Peki, bu bir strateji oyunu ve oyundaki birimler neler. Oyunda kara hava ve deniz birimleri bulunmakta. İlk başlarda sadece askerler üretebilirken level atladıkça bombardıman gemileri gibi güçlü silahları üretebiliyorsunuz.

Oyunda komşu sayısı önemli haritanızı genişletmeniz için komşu sayınızın çok olması lazım. Diğer oyunlardan farklı olarak buradaki komşularınız düşman olabiliyorlar. Bir gün bakıyorsunuz x komşusu sizin bölgenizi işgal etmiş bu sefer komşunuzla savaşıyorsunuz işgalden kurtulabilmek için. Komşular genellikle cevherler yüzünden işgal ediliyor. Mesela sizde altın çıkıyorken komşunuzda alüminyum çıkıyor ve sizin alüminyuma ihtiyacınız var. Komşunuzun bölgesine gidip alüminyum çıkaran makinalarını işgal ediyorsunuz. Küçük bir ipucu oyundaki en güçlü birimlerinizi en önemli makinalarınızın yanına koyun 3 erli 4 erli olarak. Düşman sizi işgal etmeye çalıştığı zaman oradaki bulunan birimlerle savaşıyor.

Zynga nın çoğu popüler oyununda bulunan tarlalar burada da bulunmakta diğer oyunlarla aynı olarak çalışıyor sistem. Ek ve saati dolunca topla oyundaki çoğu parayı tarlalardan kazanıyorsunuz ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi.

Bir de oyunun sağ alt kısmında volkanik dağ simgesi var buraya tıkladığınızda ilerlemeli olarak giden bir savaş görüyorsunuz. Kademe kademe düşmandaki birimler zorlaşıyor. En sondaki düşman hayli zorluyor.

Ayrıca oyunda belli bir seviyeyi geçtiğiniz zaman özel bir bölüm açılıyor burada sizin seviyenize uygun dünyanın herhangi bir yerinden bir düşman buluyor ve size işgal etme şansı sunuyor. Tabi bu işgallerden sizde de olacaktır.