Birileri çok çalışmak için mesai saatlerinin erken başlamasını istiyor. Sonuna kadar hak veriyorum. Hatta söyledikleri gibi olursa ne olur, bunu örnekle açıklamak istiyorum.
Örneğin; Mcdonalds gibi özel bir şirkette saati iki liradan çalışan elemanı dikkate alalım. Elemanımız sabah yediden başlayıp akşam yediye kadar çalışırsa, aylık ortalama geliri yedi yüz yirmi milyon olur. Tabii on iki saatlik çalışmaya izin verecek müdürü de ayarlamak kolay değil. Eee sonuçta kapitalist zihniyetli insanlarla dolu Mcdonalds. Kim kime on iki saat eşek gibi çalışma hakkı verir. Neyse verdiğini farz edelim. Elemanımız yedi yüz milyon parayı kaptı.

Sponsor Bağlantılar

Bir örnek daha var elimde. Diğeri gibi diplomasız değil. Elinde bir diploma var ki görenler kıskançlıktan çatlıyor. Diploma da bilim kadını yazıyor. O da sabah yedide başlıyor çalışmaya. Akşama kadar her sınıfta bir ders anlatıyor. Sesi kısılana kadar çocuklarına eğitim veriyor. Çok çalıştığı için Türkiye de ne mi kazanıyor?
Yazsam ne kazandığını, editör yayımlamaz yazımı…

Hıı bir de ünlülerimiz var. …’nı açıyor ünlü oluyor. Gülümsese para kazanıyor. Ağlasa yine para kazanıyor. Hasta olsa aynı durum. Hele hele bir de vuruldu mu, vallahi turnayı gözünden vuruyor. Başbakan bile kapısına kadar geliyor. Bütün ülkeyi babasının malıymış gibi ona seferber ediyor. Adam paraya değer vermiyor. Eee onunla aynı felsefeye sahip olan başbakan da ülkenin en erken mesaiye başlayan fakat aylık maaşı nasipse şehitlik olan askerine değer vermiyor.

Yani beyinler tutunca paracıklar geliyor. Kısacası arkadaş bu ülkede para mı kazanmak istiyorsun? Erken mesaiye başlamana hiç gerek yok. Biraz kıvır, azıcık siyasi dansöz ol. Hayatın her alanında seni geride bırakacak beynini evde bırak ya da birilerine kiraya ver. Ya da git ülkenin Allah’tan sonra ya da önce taptığı özel şirketlerde saati iki liradan çalış.

Hadi kal selametle.

Dip not: Fast-food amaçlı açılan büyük şirketlerde çalışanlara saatlik ücret verilir. İşe başladığınız an kartınızı basarsınız. Saatiniz işlemeye başlar. Tuvalete giderseniz, yemek arası kullanırsanız kartı tekrar basmanız gerekmektedir.)