Duymadan yaşamak nedir bilir misiniz? Hiçbir ses duymadan yaşamak, hayatınıza bu şekilde adapte olmak… Duymadan yaşamak, yani işitme engelli insanlarımızın hayatını merak edenler için yazıyorum.

Sponsor Bağlantılar

Önceleri bu arkadaşlarımızı gördüğüm zaman üzülürdüm ama hiçbir zaman onların yerinde hissedemedim kendimi. İşsiz kaldığım dönemlerde kurslara gitmeye başladım. İşaret dili diye bir kursun açıldığını duydum. Biraz araştırma yaptım geleceğin iş imkanları için güzel bir yetenek olabilir diye düşündüm ve kayıt yaptırdım. Kurs başladı derslere gitmeye başladım. Artık işaret dilini öğreniyordum. İlk zamanlar zor gibi gelmeye başladı ama sonradan alışmıştım. İyi bir hocamız vardı işinin ehliydi denilebilir. Kendisi yatılı okulda öğretmenlik yapıyordu aynı zamanda da kurslarda işaret dili öğrenmek isteyen öğrencilere ders veriyordu.

Kursta bir arkadaşımız vardı. Üç tane çocuğu vardı hepsi de  işitme engelliydi. Bir gün çocuğunun birini kursa getirmişti. O gün aslında öyle dışardan göründüğü kadar basit bir durum olmadığını anladım. Biraz empati yapmaya çalıştım ama aynı duyguları hissetmek bile çok zordu. Düşünsenize bir dünyaya gözünüzü açıyorsunuz ve sessiz bir dünya hiç bilmiyorsunuz sesi bilmediğiniz bir şeyi hayal bile edemiyorsunuz. Hayatınız sessizliğin içinde şekillenmeye başlıyor. Çevrenizdeki insanlar hayatın akışına bırakmış kendilerini gidiyor seni anlayan insan bulmak çok zor etrafınızda. Sizi sevebilecek birini aşık olacak birini bulmak bile zor. Her alanda zorluk yaşıyorsunuz. Okula gitseniz yalnız kalıyorsunuz çünkü arkadaşlarınızla anlaşamıyorsunuz. Eğer imkanınız varsa sizin için açılmış sizin gibi insanların bulunduğu bir okula gidebiliyorsunuz. İşaretlerle anlaşmaya çalışıyorsunuz. Görebildiğiniz nesneleri anlatmak kolay belki ama birde göremediğiniz hissettiğiniz duygularınız var. Peki onları nasıl anlatacaksınız?

Yaşadığınız toplumda sizin gibi işaret dili bilen insan sayısı yok denecek kadar az. Sokağa çıksanız bir şey sormak isteseniz sizi anlayan yardımcı olan kimse yok. İnsanların umrunda değilsiniz. İşte böyle bir dünyada yaşamaya çalışmak. İşte böyle bir dünyada mutlu olabilmek. Oysa ki onları biraz daha anlamaya çalışsak, oysa ki onlarla vakit geçirsek, iletişim kurabilsek neler değişecek dünyalarında. Mutlu olduklarını hissedecekler. Çok zor değil aslında birkaç işaret dilinden kelimeler öğrenilse iletişim kurulabiliyor. İletişim kurdukça onların mutluluğunu hissedebiliyorsunuz. Zor değil aslında onların mutluluğu ile sizin de mutlu olabilmeniz. Duymadan yaşayan kalpleri mutlu yaşatabilmek hiç zor değil aslında.