Galatasaray neden başarısız diyorlar? Sebeb çok basit… Yapabileceklerinin onda birini yapmadan kapı gösterilen bir hoca, sonrasında yerine gelen başka bir antrenör ve ard arda yapılan bilinçsizce transferler. Ve üstüne üstlük nedense bu transferlerin ardında yaşanan soru işaretleri…

Sponsor Bağlantılar

Takım olmak için şöhretli oyuncuları kadronda toplamaya gerek yok. Bir antreman sahası, başarıya susamış, gelecek vaadeden genç oyuncular, iyi bir arkadaşlık ortamı ve istikrarlı bir yönetim yeterli.
Peki sarı kırmızıların kadrosuna baktığımız zaman bunların hangisini görüyoruz? Takım yaşı ilerlemiş oyuncuların yanısıra farklı milletlerden takıma gelip başarılarına yeni halkalar ekleyememiş bir çok oyuncu ile dolu.

Belki bunların aksine sadece bogdan stancu yu sayabiliriz. Galatasaray’ın başarılı olabilmesi için öncelikle herkesin kendisinden emin olduğu Fatih Terim gibi bir antrenör getirmek gerekli. Terim başarılı sonuçlar alırken almış olduğu yabancı oyunculardan maksimum faydalanmasını bildi. Genç oyuncuları takıma yavaş yavaş adapte etti ve yaşı ilerlemiş oyuncuları küstürmedi, tecrübelerine saygı duydu. Yurtdışında altyapı eğitimini almış oyuncuları bile yavaş yavaş galatasaray kültürüne ve takımına birer birer aşıladı. Böylelikle yıllar boyunca konuşulan ve hiç unutulmayan başarılar geldi.

Alın size Mehmet Batdal örneği. Henüz çok genç, 2. lig de Bucaspor forması ile attığı goller sonrasında tanındı. İstikrarlı, üretken, ceza sahasında hareketli ve en önemlisi pozisyon yaratmaya ve değerlendirmeye yönelik bir oyuncu. Peki Geleceğin Hakan Şükür’ü olarak nitelenen bu oyuncu şu an nerede? Maalesef Galatasaray takımından ayrıldı. Oysaki farklı bir antrenör yada Terim takımın başında olsaydı bu oyuncudan maksimum yararlanmanın formüllerini arardı.

Eğer Galatasaray başarıya ulaşmak istiyorsa takımdaki tüm yabancı oyunculara teşekkür edilerek yerlerine yeni oyuncular alınmalı, Florya da yaşanan yoğun mesai ve sıkı antreman programı tekrar başlamalı, yaşı ilerlemiş oyunculara son bir kez daha bakılmalı ve gerekirse teşekkür edilmeli.

İşte o zaman Galatasaray yeni yuvasında, yeni stadında başarıdan başarıya koşacaktır. Demedi demeyin…

OĞUZ AKDENİZ tarafından “Makale Yarışması” için yazılmıştır…