Yaşamda önemli olan gelişmek mi? Değişmek mi? Diye uzun bir süredir düşünüyorum …

Yıllarca okuyoruz; ana okulu ile başlıyoruz öğrenmeye ve gelişmeye arkasından ilkokul, ortaokul derken lise ki, en büyük değişimi tam da bu noktada yaşamaya başlıyoruz. Sonra üniversite ve iş hayatı …
İşte tam bu noktada insanlar farklılıklar gösterip gelişmeye ve değişmeye devam ediyorlar. Bazı insanlar yaklaşık 20 yılda öğrendikleri ve tecrübeleri ile yaşamaya devam ederken başka bir grup ise sürekli değişen ve gelişen bir süreç sergiliyorlar.

Sponsor Bağlantılar

İnsanlar değişebilmek ve gelişebilmek için bu çağda o kadar çok imkana sahipler ki, gelişmemek için gerçekten gelişmeyi istememek ve bu konuda dirençli olmak gerekiyor. İnternet üzerinden edinemeyeceğimiz hiç bir bilgi yok  Şuan içinde yaşadığımız dönemden önceki dönem incelendiğinde bilgiye ulaşmak zor ve büyük bedeller gerektirirdi. Şimdi ise bilgiye ulaşmak kolay ve masrafsız. İçinde yaşadığımız bu dönem ise fikirlerin çıkış gösterdiği bir dönem.

İçinde bulunduğumuz süreci kuşbakışı izleyecek olursak dünyanın devleri artık fikir üretiyorlar. Ve ürettikleri fikirler ile markalarını büyütüyorlar. 2012 yılında yapılan araştırmaya göre marka değerinde en büyük artışı Apple, yüzde 19 büyüyerek 182,9 milyar dolara ulaştı. IBM 2. sırada yer alırken, Google ise 107,8 milyar dolarlık marka değeri ile 3’üncü sıradaydı.Facebook, yüzde 74 değer artışı yakalayarak listenin en hızlı değer artışı yapan markası olurken, 33,2 milyar dolar marka değerine sahip olan şirket 35’inci sıradan 19’uncu sıraya yükseldi. Bu yazıyı yazan bir Türk olarak ise malesef sıralamada henüz bir Türk markası mevcut değil. Listeyi genel olarak incelediğimizde iletişim ve teknoloji markalarının bu lüstede ağırlıkta olduklarını görebiliyoruz. Bu liste ve markalar üzerine yaptığım araştırmada ise üst sıralara yerleşen markaların izledikleri bir çok stratejinin yanında öncelik verdikleri en önemli konu ise “GELİŞİRKEN DEĞİŞMEYİ” başarmış olmaları.

“GELİŞİRKEN DEĞİŞMEK”  süreci her bireyde gelişimi meydana getirir bu bizim vageçilemez kanunumuzdur. Doğar, büyür, gelişiriz. Gelişim aslında biz istesekte, istemesekte beraberinde değişimi getirir çünkü değişmeyen hiçbir şey yoktur. Kurumlarda özellikle marka değerini arttıran kurumlarda gelişirken büyük stratejik değişimler meydana gelir.

Gelişmek bizi iyi yerlere taşır, daha iyisi olmaya götürür … Değişmeyi başarmak hem cesaret ister hem de büyük bir farklılıkla gelen büyük bir başarıyı meydana getirir. Biraz daha fazla çalışabiliriz, biraz daha fazla okuyabiliriz, biraz daha fazla ekip olabiliriz bununla birlikte tamamen değişme kararı alıp biraz dahaları bırakabilir ve tam da olmak istediğimiz gibi çalışan, okuyan ve gerçek bir ekip ruhu taşıyan takım olabiliriz …

Biraz daha’nın ötesine geçmek için gelişimden değişime adıma atma cesaretini gösterme zamanı …

Merve DÖNERÇARK
Kişisel Gelişim Uzmanı
Satış ve Eğitim Koordinatörü