Google AdSense’yi yaklaşık 6 aydır takip ediyorum. Bu takip sonucunda ilginç sonuçlara vardım. Bu sonuçları sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.

İlk Google AdSense gününü çok iyi hatırlıyorum 16 reklam tıklamasına 1.31 dolar kazanç. Birde bugünlerde 16 tıklamanın değerini söyleyeyim size: bugün 16 reklam tıklamasının AdSense getirisi sadece 0,26 dolar. Bunun sebebi nedir? Bu düşüşün sebebi nedir?

Sponsor Bağlantılar

Birçok insan reklam gelirlerindeki bu düşüşleri reklam yayıncılarının fazlalığına bağlamaktalar. Bunun etkisi var mı? Evet bu reklam gelirlerinin düşmesinin bir nedenidir. Bazı insanlar ise reklam gelirlerindeki bu düşüşü reklam verenlerin düşük ücret vermesinden kaynaklandığını söylemekteler. Bu da bir gerçek ve reklam gelirlerindeki düşüşte etkili. Bunu da geçelim. Başka bir görüşe göre de AdSense rakibi güçlü bir reklam firmasının olmaması, rekabetin olmaması gelirlerin düşmesinde etkili olduğu düşüncesinde. Bu görüşe de hak veriyorum.

Bütün bu saydıklarım mutlaka reklam gelirlerindeki düşüşün sebeplerinden biri. Ancak hiçbir sebep reklam gelirlerindeki 5 katlık düşüşü açıklamaya maalesef yetmiyor. Reklam gelirlerinde %500 azalma gerçekleşti. Bu herkeste farklı bir gerçekleşme oranına sahiptir. Ancak tutupta bana kimse reklam gelirlerinin birkaç aylık bir dönemde arttığını söyleyemez, bundan eminim.

Peki AdSensedeki bu düşüşün sebebi yukardakiler değilse ne. Benburada kendi düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum: AdSense siteniz reklam tıklamaları arttığında, sizin tık başına aldığınız ücreti belli bir oran çerçevesinde düşürmektedir. Bu düşüş Google AdSense tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Belli kriterler göz önüne alınarak reklam kazancınızda kesintiler yapılmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi bugüne kadar reklamlarınızda günlük en yüksek tıklanma sayısıdır. Her rekor kırdığınızda ardından gelen günlerde AdSense tıklama başına kazancınızında düşüş eğilimi gösterdiğini göreceksiniz. Bunu deneyin, bunu gözlemleyin ve düşüncelerinizi paylaşın.

Bir tıklamaya 0,20 kazandığınızı düşünelim. Sizce farklı bir yerden aynı şekilde aynı reklam tıklamasından da 0,20 kazanabilir misiniz? Hiç sanmıyorum. Google AdSense benim düşünceme göre bunları değerlendiriyor ve olumsuzluğu reklam gelirlerinde azalma olarak size yansıtıyor.

Deneyin, ölçün, değerlendirin… Görüşünüzü paylaşın. Eğer Google AdSense reklam gelirlerinizde otomatik kısıtlamalara gidiyorsa bu tamamen haksızlıktır. Buna karşı çıkmalı ve haklarımızı korumalıyız. Google AdSense daha şeffaf olmak zorundadır. Google her sene reklam gelirlerinden çok büyük bir gelir elde ederken Google AdSense yayıncılarının reklam gelirlerinde belli kriterlerden hareketle tıklama başına kazançlarını düşüremez.

Google AdSense elbette reklam verenleri korumak zorundadır. Google’da yanlış olduğunu düşündüğü hareketleri bir şekilde cezalandırabilir. Ancak Google AdSense o kadar büyüdüki artık her siteyi tek tek inceleme imkanı bulamamaktadır. Bu nedenle herşeyi otomatiği bağlıyor. Bu otomatik sistem ise bazı AdSense yayıncılarına haksız reklam geliri düşüşü olarak yansıyor.

Google AdSense’ye kaydolabilmek için birkaç ay beklediğimi hatırlıyorum. Bir arkadaşımda aynı şekilde Google AdSense’ye başvuru yaptı. Arkadaşın sitesi yoktu. Sadece domain ismi vardı. Bir hostingi yoktu. Sadece anasayfası vardı. Pagerank güncellemelerinde PR1 ve Google AdSense reklamlarını yayınlama hakkı kazandı. Buna ne diyordunuz? Ben diyorumki Google herşeyi otomatikleştiriyor, bundan zarar görende dürüst Google AdSense yayıncıları oluyor.

Umarım Google AdSense rakipleri artar, reklam gelirlerinde ve AdSensenin uygulaığı bu kriterlerde değişikliklere gidilerek daha etkili ve verimli sonuçlar alınabilir. Reklam yayıncısı olarak seçme özgürlüğümüz olmalı. Ancak Google AdSense kendi içinde yaptığı 200 sitelik reklam yasaklamalarını bile ezip geçiyor. Evet, yasakladığım bazı sitelerin reklamları hala sitemde ıkmaya devam ediyor ve AdSense buna hala bir çözüm getiremiyor.

Google AdSense’ye sevgilerimle…