“Unnatural İnbound Links” uyarısı gerçekten dikkate almanız gereken çok önemli bir sorundur. Uyarının size gelmesiyle birlikte internette mutlaka çözüme yönelik araştırmalar yapacaksınız ancak kayda değer herhangi bir bilgiye ulaşamayacaksınız. Çünkü ben hiçbir şey bulamadım. Ancak uzun uğraşlar sonucunda sorunu gidermeyi başardım.
İnternette bulabileceğiniz açıklamalarda bu sorunun genelde “blog backlink, profil backlink vb.” seo paketleri satın almanın yol açtığı söyleniyor. Ancak ben buna katılmıyorum. Çünkü siteniz için bu çalışmalar başkaları tarafından da gerçekleştiriliyor olabilir. Eğer site çok yeni değilse Google’ın buna izin verebileceğini sanmıyorum. Ancak uygulayacağınız ilk işlem sonucunda başarı sağlayamazsanız sitenize başka siteler üzerinden verdiğiniz linkleri kaldırmanız sizi çözüme ulaştırabilecektir. Ancak bu işlem ikinci aşama.

Sponsor Bağlantılar

Unnatural İnbound Links Nedir?

Bu uyarı bir sitenin birden çok alt sayfasından aynı siteye link çıkışı yapmasından dolayı gönderilir. Örneğin sitenizde 100 alt sayfa varsa ve siz 10 alt sayfadan siteadi.com sitesine link çıkışı yaptıysanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz. İlk bakışta bu sorun tanıtım yazısı satan bütün sitelerde ortaya çıkar gibi görünebilir ancak tanıtım yazısı satan siteler 100 alt sayfanın her birinden farklı sitelere link çıkışı yaptıklarından dolayı bu sorunla karşılaşmazlar.

Unnatural İnbound Links Çözüm

Sorunun çözümü ve sitenizin bu cezadan kurtulmasının en kolay yolunu şu şekilde tarif edebilirim:

1. Eğer site alt sayfalarınızdan herhangi bir siteye çok sayıda link çıkışı yapmışsanız bu linkleri hemen kaldırmalısınız. Linkleri nofollow vermeniz çözüm olmayacaktır. Aklınıza gelmeyen ama sitenizden bu şekilde link çıkışı yaptığınız çok sayıda sayfa olabilir. Bu nedenle içeriklerinize göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “Yeniden değerlendirme isteği” göndermelisiniz. Cevap bazen birkaç günde bazende bir ay sonra gelebilir.

Eğer birinci çözüm yolu sorununuzu çözmediyse (ki bana göre çözecektir):

2. Sitenize başka siteler üzerinden vermiş olduğunuz linkleri kontrol etmeniz gerekecektir. Tanıtım yazıları kalabilir ancak footer linkleri kaldırmalısınız.

Yeniden değerlendirme sonucunda olumsuz bir yanıt alırsanız lütfen aldığınız yanıtı yorum yazarak paylaşın. Çünkü asıl cevap bu mesajda gizli olur. Ben yinede ilk çözüm yolunun en doğru işlem olduğunu düşünüyor ve en az zararla bu işten kurtulmanız için size öncelikle ilk yolu denemenizi tavsiye ediyorum.