Hayıt çok ilginç bir bitkidir. Yapılan araştırmalar sonucunda hastalarda düzenleyici etkiler gösterdiği görülmüştür. Aşağıda açıklamalarını göreceksiniz, hem afrodizyak hemde anti-afrodizyak olarak kullanılabilmekte, kısırlığı önlemekte, özellikle kadınlarında birçok hastalığın çözümü olarak kullanılmaktadır. İlginç bulduğum bu bitkiyi biraz araştırdım ve araştırmalarım sonucunda çok çeşitli etkilere sahip olan mükemmel bitki olduğunu keşfettim.

Sponsor Bağlantılar

Hayıt, kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz ve mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yarim cm’ lik küre şeklinde, acımsı meyveleri vardır. Hayıt 1-5 m boyundadır. Her yaprak 5-7 yaprakçıktan oluşur ve bunlar parmak gibi sapa bağlandığından Beşparmak ağacı diye de anılırlar. Hayıt takriben 2000 yıldır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Birçok ülkede hem süs bitkisi hem de natürel ilaç yapmak için yetiştirilmektedir. Hayıtın bilimsel adı Yunanca’da namus anlamına gelen agnos castus’tan gelir. Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Suriye, Lübnan ve Türkiye’ de Akdeniz ile Ege bölgelerinde yaygın olarak yetişir.

Hayıt (Agnus Castus) Araştırmaları

Günümüze kadar oldukça çok araştırma ve tedavi denemesi yapılmıştır. Bu araştırmalarda Hayıt ekstresinden elde edilen hap veya damlanın hastalarda görülen adet öncesi rahatsızlıklar, adet anormallikleri ve göğüs ağrılarını iyileştirdiği tespit edilmiştir. Bu konuda yapılan araştırmalar şu şekildedir:

* F. W. Diltmar ve Ekibi: Adet öncesi rahatsızlıkları olan 1542 hasta üzerinde yapılan araştırmada hastalarda görülen, sinirlilik, iç huzursuzluk, migren, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, hırçınlık, depresyon, içe kapanma, kilo alma ve göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkların %33 oranında tamamen, %75’nin de büyük oranda iyileştiği tespit edilmiştir. Tedaviye 6 ay devam edenlerde tamamen iyileşme %90’ı bulmuştur.
* Prof. Dr. Wolfgong Wutte ve Ekibi: Göttingen Üniversitesi kliniğinde 35 kadın üzerinde yapılan araştırmada göğüs ağrısı (mastodynic) ve adet öncesi rahatsızlıkları (premenstural sendrom) hastalıklarının iyileştiği tespit edilmiştir.
* Dr. Mett. D. Rocder ve Ekibi: 13 hasta ve 3 aylık tedavi süresi sonunda adet sancısı menoraji (sancılı adet görme), metrorhagia (metroraji=adet dışı rahim kanaması), amenore (adet yetmezliği), oligomenore (seyrek adet görme) vb rahatsızlıkları iyileştirdiği tespit edilmiştir.
* D. Proping, Th. Katzolke, L. Belkien ve Ekibi: Çocuk yapmaya muktedir olmayan hastalar üzerinde yapılan tedavi süreci sonunda kadınlardaki progesteron hormon seviyesi yükselmiş ve kadınlar normal yollarla hamile kalmıştır. Tedavide %87 oranında başarı sağlanmıştır.
* Prof. Dr. W. Wutke ve Biona firması: Ortaklaşa bir araştırma yapmışlar ve araştırmaları sonucunda ilacın Parkinson’a karşı etkili olduğunu belgelemişlerdir.
* Bunların dışında birçok doktorun çeşitli dönemlerde ve binlerce hasta üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda hastalarda büyük oranda düzelme görüldüğü tespit edilmiştir.

Hayıt (Vitex Agnus Castus)

Agnus Castus Faydaları

Yukarıda açıklamış olduğumuz yararlarını açmak gerekirse; hayıt ekstresinden elde edilen damlama ve hapların şu hastalıklara karşı kullanıldığı ve etkili olduğu görülmüştür: Adet öncesi rahatsızlıklar, adet düzensizlikleri, göğüs ağrısı, kısırlık, Parkinson hastalığı, iktidarsızlık (Erkeklerde) cinsel soğukluk (Kadınlarda), süt yapma yetersizliği, adet kesilmesi, kısırlık, cünüp olma, depresyon, aşağılık duygusu, iştahsızlık, uykusuzluk, prostat iltihaplanması, yumurtalık iltihaplanması, rahim ağrıları ve göğüslerin yeterince süt yapmaması. Adet öncesi rahatsızlıkların başında sinirlilik, moral bozukluğu, göğüs ağrısı, baş dönmesi, migren, baş ağrısı, depresyon, hırçınlık, gerginlik ve iç huzursuzluk gelir. Adet düzensizliklerinin başında ise adet kesilmesi, seyrek adet görme, sık sık adet görme, sancılı adet görme ve adet dışı rahim kanaması sayabiliriz. Dolayısıyla ilacın bu rahatsızlıklara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hayıt Meyvesinin Birleşimi

Rotundifuran, vitexilakton, diyasedoksi, hidroksilabda, diene, dihidroksi, metoksiflavon, hidroksikampferol, tetrametileter, chrysosplenol, agnosid, aucubin, eter yağı türevleri (uçucu yağlar), caprinasit, palomitinasit, palomittoleinasit, sitearinasit ile acı maddeler, vitaminler ve mineraller içerir.

Agnus Castus Kullanım Süresi ve Dozu

Araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde gözükmeye başlasa da tam bir tedavi için en az 6 ay boyunca günlük kullanımı gerekir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilmelidir. Yoksa geriye dönüş yaşanır. Akne tedavisinde üç aylık kullanımın yeterli olduğu görülmüştür.

Agnucaston Yan Etkileri

Bazen kaşıntı görülebilir. Çok nadir olarak geçici psikomotor huzursuzluk, konvüzyon ve halüsinasyon görülebilir.

Kimler Kullanmamalı?

Hayıt meyvesi hormon tedavi ilaçlarıyla beraber kullanılmamaktadır. Ayrıca hamile veya emziren anneler de bu ürünü kullanmamalıdır.

Onaylı Olduğu Ülkeler ve Onay Tarihleri

Almanya 1992
Letonya 1994
Litvanya 1994
Endonezya 1996
Slovak cumhuriyeti 1997
Hong Kong 1997
Filipinler 1997
Çek Cumhuriyeti 1998
ABD 1998
Venezüella 1999
Estonya 1999
Avusturya 2000

Not: Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. Herhangi bir rahatsızlığınız için lütfen doktorunuza başvurunuz.