İnsanoğlu insanlığını kaybediyor diyorlar, öyle mi? Hayır canım, o da nereden çıktı. Hiç öyle şey olur mu? Sadece biraz üzgün, biraz yorgun, biraz kırgın hatta kızgın insanoğlu. Yalancılara kıza kıza yalancı oldu. Dolandırıldı lanet etti, ama baktı ki ne de çok saygı görüyor kişi. Benim neyim eksik dedi. Okuyan farklı olurdu… doğru, olurdu dürüst olurdu, kültürlü olurdu. Ama bunun okumakla alakası var mıydı? Bunlar insan olmanın meziyetleri değil miydi?

Sponsor Bağlantılar

Şimdi ne var elimizde asık suratlı insan toplulukları var, birbirini ziyaret ediyor insanlar. Yok hemen heveslenmeyin hepsi arkadaş değil, hepsi dost değil. Çıkarı doğrultusunda arkadaşlık ediyor. Dinimiz imanımız para birazda bu devirde ya… bize kim sağlayacaksa onu, yöneliş ona. Haksız değiller yani.

Genç nesil iyi yetiştirilmiyor mu? Onları yetiştiren kim peki? Dini bütün görünen, Ramazanda oruç tutan ve hatta namazını kılar gözüken insanlar da var değil mi? Fakat zaman geçiyor, insanlar çağa ayak uyduruyor. Belki kendilerine insan diye verilen meziyetlerden uzaklaşarak yanlış yollara dalıp kazanç elde etmeye çalışıyor. Bu kazanç maddi olmuyor çoğu kez, araya başka hırslarda giriyor.

Çok güzel mağdur rolü kesiyor biri. İnandırıyor çevresindekileri. Utanmazlar topluluğu var bir de zavallı onlar, harekete geçiyor biri erkek, dört kişi. Tek başına mücadele etmeye çalışan bir kadına karşı. Başlıyor birkaç dakika sürecek komedi dizi.

Başka türden canlıları hoş görebiliriz değil mi? (Ki görmüyorlar), Psikolojik sorunluları hoş görebiliriz değil mi? Yaşlı ve akli dengesi bozuk insanları hoş görebiliriz değil mi? Çocukları hoş görebiliriz değil mi?

İnsanın derdi, diğer insanın başarısı oluyor çoğu kere. Bazen tanıştığı halde bir selamı çok görüyor, olanağı olduğu halde bir çay kahve ikramını esirgiyor, gereksiz hırslarına yenik düşmek istiyor, kullanmak için insan arıyor. Kiminin de kullanılmak hoşuna gidiyor. Allah akıl fikir versin insanlara, insanlara, insanlara…

İnsanoğlu insanlığını kaybediyor diyor büyüklerimiz, yok canım, sadece zamana ayak uyduruyorlar, böyle hayatta kalmaya, varolmaya çalışıyorlar. Tabi ki herkesin böyle olduğunu söylemek yanlış, olmasını istemeyeceğimiz ama bundan da kurtulamayacağımız birileri oluyor sadece.

Övgün İlter