En akıllı yaratıklarız belki. Ama bu dünya da yalnız değiliz. Bizimle birlikte yaşayan başka canlılarda var evet, evrende bile.. Ama biz bu şansı dünyadakilere tam olarak tanımıyoruz ki.

Sponsor Bağlantılar

Hayvanlara öyle aşırı düşkün, nerde bir evcil hayvan görsem vıcık vıcık onu kucaklayan, saran, sarmalayan bir insan değilim. Fakat n’olursa olsun yaşamaya hakları olduğunu biliyorum, hem de bizlerle iç içe.

Alanı daha da daraltacak olursak, sözü evcil hayvanlara getirmek istiyorum. Sokakta yaşamaya çalışan hayvanlar zaman zaman olmadık işkencelere ve hatta katliamlara maruz kalabiliyor. O da apayrı bir kalpsizlik ama… Evlerde yaşayanlara, yaşatılanlara da engel olunmaya çalışılıyor. Özellikle de can dostlar köpekler için.

Evde de besleme, müstakil evinin bahçesinde de! Bağırıyor, gürültü yapıyor, uyuyamıyoruz.. Ey insan! Sen sanki gürültü yapmıyor musun? Sokakta, evde, dağda, bayırda.. Etrafını kirletmiyor musun? Seninde sesinden ve çıkardığın gürültüden rahatsız olan yok mu? Peki seni ne yapalım. Nereye koyalım?

Bahçeli evinde köpek besleyen birileriyle, arasını bozuyor başka birileri. Sebep köpek. Gelene geçene havlıyormuş rahatsız olmuşlar. Sokakta yaşatma onları, evde yaşatma, bahçende yaşatma, orda yaşatma, burada yaşatma, peki insan evladı, Tanrı seni nerde yaşatsın?

Hayvan Dostlarına Sevgiler…

Övgün İLTER