21. yüzyıl savaşlarının çoğu asimetrik çatışmalar olacaktır. Asimetrik savaş güçsüz olan askeri birliklerin daha güçlü olan askeri birliklere karşı yürüttüğü Gayri Nizami Harp unsurlarından oluşur. Özellikle İsrail’e karşı Arap-Fars saldırganlığı ortada iken İsrail’in bunlara karşı asimetrik çatışma yaratarak önlem aldıkları kuvvetle muhtemeldir. Yani aslında detaylı bakıldığında İsrail, İran, Suudi Arabistan hatta Suriye bir mücadele içinde değildir. Onların karşısında somut olarak İsrail yoktur !İsrail’in ya da Küresel Gücün kontrolündeki asimetrik çatışma için ortaya çıkarılmış antagonistleri vardır ; Hizbullah, Hamas, El-Fetih vs. Nitekim ABD, Kosova Kurtuluş Ordusunu, Sudan’daki iç savaşta Hıristiyan ve animist savaşçıları, Irak’taki Baas Rejimi karşıtı grupları desteklerken tam da bu bahsettiğimiz şeyi yani asimetrik savaşı yaratmak istemişti. Belki de 1979’dan beri bunun farkında olan İran,hazır ABD, Afganistan’ı da halletmişken artık karşısında antagonistleri değil gerçek gücü görmek istiyor ve nükleer programa devam ederek bu sayede uluslararası somut yaptırımları da önlemiş oluyor. Ama elinde nükleer programı bulunmayan ülkeler İran kadar şanslı değil nitekim bunların meyvesini son 1 aydır isyanlarla alıyorlar tabi acı meyveler diyebiliriz. Antagonistlerden kurtulamayan bu ülkeler kısa ve seviyesi düşük ama yoğun saldırılar aldılar ve güçlenmeleri bu sayede engellendi ABD’ye karşı mı hayır tabi Ortadoğu’da kendine müttefik arayan İsrail’e karşı. Bu saldırılar sayesinde çeşitli insan gruplarının tutum ve görüşleri değiştirildi. Ve belki de bu yolla günümüz isyanlarına zemin yaratıldı …

Sponsor Bağlantılar

Hizbullah’la düşük yoğunluklu çatışma halinde olan İsrail ise asimetrik savaş tekniklerini çok iyi bildiğinden bu durumu lehine çevirip duygu sömürüsü yoluna gitmiş ve ortaya İsrail tepkisi+propaganda çıkarmıştır.Neredeyse bütün dünya İsrail’in masumluğu empoze edilmiş ve bu yolla Gazze bombardıman sahasına dönüştürülmüştü. Bugün sırf Hamas bu yüzden sesini yükseltememekte belki de.

Ürdün ve Akdeniz arasında kalan bölgeden Yahudileri sınır dışı etmek ve onun yerine bir totaliter, kleptocratic Arap devleti kurmak acaba İsrail’i mi güçlendiriyordu? Ahmedinejad, İsrail’i yok edeyim derken Arap devletlerini yok ederse hiç şaşmam doğrusu. Psikolojik harekat, asimetrik savaşlarda en önemli olgulardan biri olduğundan İran kendisinin devasa bir güce sahip olduğunu göstermekte ve Ortadoğu’da muhtemel silahlanma yarışını başlatmaktadır. Nitekim Devlet Başkan’ı Ahmedinejad’ın danışmanının “Amerika, İran’ın asimetrik savaş kabiliyetlerini henüz tam olarak anlayabilmiş değil”  cümlesi her şeyi özetlemektedir.

Kaynaklar:
www.asimetriksavas.com.tr

ALPEREN CİHAN ÇETİNKAYA tarafından “Makale Yarışması” için yazılmıştır…