Jenerasyon Nedir? Jenerasyon Ne Demek?

Kuşak ya da nesil anlamına gelen jenerasyon terimi eskiden insan topluluklarının oluşturduğu nesil olarak da tanımlanabilirken bugün jenerasyon terimini pek çok teknolojik alet için de kullanıldığı bilinmektedir. Bugün X ve Y jenerasyonu olarak kabul edilen nesiller mevcuttur.
Jenerasyon X Nedir? Jenerasyon X Ne Demek?

Sponsor Bağlantılar

Jenerasyon X 1960 yılı sonrasında doğan 1961-1981 yıllarını kapsayan nesli ifade etmektedir. X jenerasyonu ile birlikte gelen olaylara bakıldığında bu neslin geleneksel değerlere karşı çıkan bununla birlikte kitlesel medya ve teknolojiden etkilenen bir nesil olarak kabul edilmiştir. Genel olarak bakıldığında bu jenerasyon günümüz iş nüfusunun büyük bir kısmını kaplamaktadır.

Jenerasyon Y Nedir? Jenerasyon Y Ne Demek?

Millenials olarak da adlandırılan 1970 sonları ve 21. Yüzyılın ilk yılları arasında doğan nesli tanımlamakla birlikte bu nesil Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak dörtte birlik kısmına tekabül etmektedir. Y jenerasyonu adını İngilizcede bulunan Why kelimesinden almakla birlikte bu adın anlamı da oldukça yüklüdür. Çünkü Y jenerasyonu sorgulayan ve yaptığı sorgulamalardan ötürü adını İngilizcedeki ‘Why’ yani ‘Niçin’ kelimesinden almıştır.

Genel olarak jenerasyonlar arasında büyük farklılıklar yaşanmaktadır ve bu farklılıklar ailelerde görüldüğü gibi bu durumun yansıması sıklıkla iş hayatında da karşınıza çıkmaktadır. X jenerasyonu genellikle fikre saygı duymaktan ziyade kendi görüşüne saygı duyulmasını beklerken Y jenerasyonu farklılıklara saygıdan ötürü X jenerasyonundan ayrılmaktadır. Ayrıca Y jenerasyonu sosyal sorumluluk, özgüven ve hedefe odaklanma açısında da farklılıklar göstermektedir. Genel toplum yapısına göre değerlendirildiğinde de Y toplumu eğitim açısından en fazla eğitime sahip olan toplum olmakla birlikte teknoloji ve değişimle en çok iç içe olan nesil olarak da karşınıza çıkmaktadır. Y jenerasyonu değişime hızla ayak uydurmayı başaran bir nesildir. Bununla birlikte rahatlığa da düşkün olan bu jenerasyon her alanda esneklik isteyen bir jenerasyon olarak da görülmektedir. Çalışma hayatında farkları daha da beliren Y jenerasyonu iletişim ve iş birliğinde güçlü bağlar kurmakla birlikte taktir edilmeyi de oldukça seven bir nesildir. Ayrıca Y nesli çalışma hayatında geri bildirim konusunda oldukça başarılı bir nesildir.