Kredi kartı yanına aldığı ek sözcüklerle anlam değiştiren bir şeydir. Örneğin kart sahibi, kart taksidi, kart mağduru vb…

Kredi kartı ilk elinize geçtiğinde almak istediklerinizin, ödemeye çalıştığınız borçların, kurtuluşunuzun anahtarıdır. Çok basit bir işlemle kartı ATM cihazına sokup bütün dertlerinizin bitmesidir… mi acaba?

Sponsor Bağlantılar

Asıl büyük sorun bu küçük dikdörtgen ufaklıkla tanıştığınızda başlar. Tabi ne olduğunu, nasıl kullanacağınızı bilmezseniz. Harcaması kullanması çok zevklidir. Fakat şu meşhur son ödeme tarihi yaklaştıkça önce ufak ufak sıkılırsınız. Nasılsa daha bir hafta vs var. Sonra o sıkıntı büyür büyür. Geceleri uyuyamaz, rüyanızda sizin arkadaşınız olan küçük kartınız kocaman olup sizi kovalayan kabusunuz olur. Bu neden kaynaklanır. Kredi kartının aslında ne olduğunu bilmemekten. Aslında bilip o büyünün cazibesine kapılmaktan.

Ben kartımı düzenli ödüyorum diyen yokmu! Tabi ki var. İşte bu cümleyi kurabilen bilinçli kullanıcıdır. Kredi bir yakınından, çevresinden borç alıp verdiği sözü tutarak geri verdiği gibi ödenmesi gerektiğini bilir.

Çevrenizden ne kadar borç alırsınız, ödeyebileceğiniz kadar. Ödemezseniz ne olur. Ay rezil olurum. Kartınızı da bu mantıkla kullanmalısınız. Sonunda sadece rezil olmazsınız. Çok daha kötü sonuçlarla karşılaşırsınız. Sonuçta karşınızda abiniz, teyze kızı, Ali amca yok. Özel sektör veya devlete bağlı bir kurum var. Ya bilinçli kullanıcı olun, ya da bu ufaklıktan uzak durun. Önce kendi yağınızla kavrulmayı deneyin. Hayat ve geçinmek zor ama kart sahibi olmak daha zor unutmayın.