Çocuğum vasat bir öğrenci, ortalamanın üstüne çıkamıyor. Ne yapalım meslek lisesine göndereceğiz. Bu çoğu anne babanın konuştuğu bir konudur.

Birincisi meslek liseleri vasat ortalama öğrencilerin okuduğu eğitim kurumları değil. Çocuğunuzun eğilimi olan bir konuda başarıyı yakalayabileceği bir öğretim sistemi. Örneğin Turizm Otelcilik Liseleri… Gayet önü açık bir meslek. Turizm ülkemizde yadsınamayacak derecede önemli bir yer tutar. Turizmde okuyan bir öğrenci sizce nerelere gelebilir. Bu konu da biraz bilgi vermek istiyorum.

Sponsor Bağlantılar

Birinci sınıfta temel dersler okutuluyor. İkinci ve diğer sınıflarda mesleki dersler ağırlıkta ama en önemlisi staj dönemi. Okul Nisan sonlarında tatile giriyor. Mayıs’ta okulun daha önce gördüğü uygun bulduğu yerlere öğrenciler velilerinin de onayı ile gönderiliyor. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu bilmediğiniz bir yere göndermek zor… Fakat bu staj dönemi çok şey kazandırıyor. Kendi ayakları üstünde durmayı, çalışmayı, disiplini, erken yaştada olsa hayatı öğreniyor. Her şekilde veli çocuk   okul arasında iletişimi koparmıyorlar.

Çocuğuma ne verdim diyorsanız. Önü açık bir yol, cebinde bir meslek. Ha isterse sınava girip hayatına başka bir yön verebilir. Burada önemli olan çocuklarımızı verimli olabileceği konulara yönlendirmek ve desteklemek.