Herhangi bir milliyete tabi olmak güven verir insana, diğer milliyetleri hakir görmemek kaydıyla seversin milliyetini, hizmet edersin milliyetinin insanına. Çünkü ortak bir ülkü uğruna bir arada yaşanılıyordur. Aynı amaç etrafında toplanmış bir topluluk, milli hassasiyetlerine ön planda tutar ve milliyetini daha ileriye götürmek için çaba sarfeder.Vatanını sever milliyetçi, kendinden olmayana zulmetmez, hor görmez. Hele de Müslüman bir ülkede yaşıyorsa milliyetini seven milliyetçi. Allah’tan korkar, yaratılanı yaratandan ötürü sever, çünkü Allah aşığıdır. Kimsenin teninin rengine, kafasındakine bakmaz, çünkü kafatasçı değildir, olamaz da… Faşizan düşünceler taşımaz, çünkü sadist değildir, olamaz da.

Sponsor Bağlantılar

Hz Peygamberin (S.A.V) buyurduğu üzere “arabın arap olmayandan, arap olmayanın da arap üzerinde takvadan başka üstünlüğü yoktur” ilkesini benimser ve ona göre hareket eder. İnsanlara tahammül gösterir. Kendi fikrinin , ideolojisinin tam zıttı da olsa saygı gösterir. Ahlakına şekil veren İslamı , hoşgörülü tavrıyla,  delil göstererek izah etmeye çalışır. Anlık duygularına yenik düşüp zarar vermez karşısındakine. Her inanca saygı gösterir, kimseyi inancından dolayı yargılamaz. Tek derdi mensubu olduğu dini yüceltmek, milliyetinin dinine olan hizmetlerini daha da yukarılara çıkarmaktadır. Bu onun gurur kaynağıdır. İnandığı değerlerin bayraktarlığını yapmak onu tarifi imkansız mutluluklara sevk eder. Tüm gayreti tamamen bu yöndedir.

Son günlerde yaşadığımız bazı talihsiz olaylar sonunda böyle bir giriş yapma gereğini bir borç olarak hissettim. Milli hassasiyetleri kullanarak birilerine zarar vermek, ne islamla ne de milliyetçilikle bağdaşır. Bu tür provokasyonların her zaman olabileceğini iyi kestirmeli, ve amacı belli art niyetli unsurlara asla prim vermemeliyiz. Daha önce de bu tarz oyunlar çok sahnelendi ve bu konuda hepimizin malumu çok acı tecrübeler yaşandı. Zaten hassas olan dengeleri provokasyonlarla germek isteyenler her zaman vardı, bundan sonra da olacaktır. Küçücük bir kıvılcımla başlayan daha sonra önünü alamayacağımız müessir vak’aları, geçmişte edindiğimiz acı tecrübelerden ders alarak bertaraf etmeliyiz. Bir ve beraber olursak bizi kimsenin alt edemeyeceğini iyi bilmeliyiz.

Çünkü biz biriz, beraberiz. Çünkü biz birlikte TÜRKİYE’yiz.

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.