Günümüzde tüplü televizyonların yerini artık plazma ve lcd’ler almakta. Duvara monte edilebilir olması şık görünüşü pırıl pırıl görüntü kalitesi tercih sebebimiz. Fakat ne yazıkki fiyatları tüplü televizyonlardan oldukça yüksek ve biz teknik özelliklerinden çok iyi anlamıyoruz.

Sponsor Bağlantılar

Herşeyden önce bilmemiz gereken şu ki mağazalarda gördüğümüz pırıl pırıl görüntü kalitesine hd yayın ile ulaşabiliyoruz. Yani televizyonu alıp eve kurmak malesef yeterli olmuyor. Çünkü hd yayın normal antenle ya da dijital  uydu alıcılar ile verilmiyor. Bunun için elimizde hd uydu yayınlarını alabilen bir uydu alıcı olmalı ki onlarında fiyatarı 400 ile 1200 tl arasında. Bunun yanında HDMI: High Definition Multimedia Interface yani (Yüksek Netlikte Çoklu Ortam Arayüzü) kablo gerekiyor. Bunun da fiyatı 30 tl ile 90 tl arasında. Neden bukadar yüksek diyorsanız bu kablolar özel tasarım oluyor ve şu özelliklere sahip oluyor:

* High Density Multimedia Interface (HDMI), yüksek bant aralığına sahip dijital video ve multi-channel dijital audio”yu tek bir video kablosunda birleştiren, high definition alanında yeni bir standarttır. XtremeHD HDMI kablosu, A/V parçalarınız için en gelişmiş bağlantıyı sağlamaktadır.

* XtremeHD HDMI kablosuyla Apple TV, HDTV, DVD oynatıcılar, HD DVD, uydu anteni alıcıları, oyun konsolları ve daha fazlasını, eşi benzeri olmayan bir görüntü berraklığı ve ses performansı için A/V alıcınıza ya da HDTV”nize bağlayabilirsiniz.

Tüm bu donanımdan sonra asıl konumuza geri dönelim plazmamı almalı yoksa Lcd mi? İki ürününde kendine göre artı ve eksileri var.

Önce bu iki ürünü tanıyalım. Plazma TV nedir? Burada çok teknik bir açıklama yapacak değiliz. Ancak plazma TV, iki cam levha arasına yerleştirilmiş yüzbinlerce ufak ampülden oluşan bir cihaz olarak düşünebilir. Bu ampüller plazma gazı tarafından uyarılmakta ve farklı renklerin oluşması sağlanmaktadır.

Plazma  TV

Plazma Tv’ler için avantaj sayılabilecek durumlar şunlardır:

* Plazma TV’ler çok incedirler, bu nedenle geleneksel CRT televizyonların ya da monitörlerin kullanılamayacağı yerlere takılabilirler.
* Renk üretimleri mükemmeldir.
* Renk kontrastı iyidir, ancak mükemmel değildir.
* Büyük ekran olarak üretilmektedirler.
* Genellikle aynı boydaki LCD ekran benzerlerinden daha ucuzdurlar.
* 160° izleme konisi: Odanızın geniş olduğu zaman idealdir, izleyiciler uzaktan ve normalinden açık eksenden de ekranı izleyebilirler

Plazma TV için dezavantaj olarak nitelendirilebilecek olan özellikler ise şunlardır:

* Hassas cihazlardır, nakliye esnasında hasar görme riskleri az değildir.
* Karanlık sahnelerde detayları CRT televizyonlar ya da monitörler kadar iyi veremeyebilirler.
* Fosfor temelli bir teknolojiye sahip olduğu için, aynı rengin aynı noktada uzun süre kalması plazma TV’ye zarar verebilir. Ayrıca, görüntü kalitesi plazma TV yaşlandıkça düşecektir.
* Plazma TV’ler çok ağır oldukları için duvara monte ederken size iş çıkarabilirler.
* Esasen plazma ekranların tahmini ömrü (Sony’e göre) 30,000 saat civarındadır – çevirdiğimizde aşağı yukarı 15 yıla denk gelir günde 8 saatten haftada 5 günden.

Kısaca bu yönleri ile plazmalar tüplü televizyon teknolojisine yakın ürünlerdir. Peki ya lcdler?

LCD monitör nedir? LCD monitör, ismini İngilizce adı olan “Liquid Crystal Display” (sıvı kristal ekran) kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. LCD ekranlar en yalın ifadeyle iki cam levha arasına sıkıştırılmış sıvı kristal örgüsüdür. LCD ekranın arka kısmında bir ışık kaynağı vardır, görüntü bu ışık kaynağından yayılan ışığın, iki cam levha arasında sıkışmış olan sıvı kristal örgüsünden geçerken değişik renklere bürünmesiyle elde edilir.

LCD monitörlerin diğer monitörlerden ne farkı vardır? LCD ekranlar için avantaj olarak nitelendirilebilecek olan özellikler şunlardır:

* Renk üretimleri gayet iyidir.
* Çok ince ve hafiftirler.
* Doğal çözünürlükte mükemmel keskinlik sağlarlar.
* Uzun ömürlü (60.000 saat yani ortalama 10-15 yıl)
* Ekran yansımasi yok

LCD  TV için dezavantaj olarak nitelendirilebilecek olan özellikler ise şunlardır:

* Sabit çözünürlük
* Düşük modellerde ‘Screen door’ efekti
* Kötü kontrast oranları
* Derin siyah üretimi çok zor
* Zayıf ve güçlü ışık veren pikseller mevcut
* Eski modellerde görüş açısı dar
* Tazeleme oranları plazmalara göre düşük.

İster plazma alalım ister lcd şu özelliklere dikkat etmemiz gerekmektedir. Kontrast oranı yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Geçmişte kaç farlı rengi bir arada bulundurduğu önemliyken günümüzde plazma ya da lcdler 16.7 milyon rengi kullanır. Ayrıca ürün alınırken harcadığı enerjiye dikkat edilmelidir ki bu ürünler fazlası ile enerji harcamakta son çıkarılan ürünlerde ciddi anlamda tasarrufa gidilmiştir.

Kısacası dezavantajlarının daha az olması nedeniyle LCD TV’ler günümüzde daha çok tercih edilmektedir.