Mainz, 06.08.2012
 
Ramazan ayι hiç kuşkusuz yüce mevlânιn kullarιna bağιşladιğι bir fιrsat iklimi, bir hasat sezonu, bakιm onarιm zamanι. Hemen herkesin aklιna ilk gelmekte olan şeyin “aç kalmak” suretiyle meseleyi diyetisyen şarlatanlιklarι ile zayιflama terapilerine döndürmenin ne beden ve ne de ibadet bakιmιndan savunulur bir tarafι yoktur. Zira ramazan sadece beden ile ilgili bir yιllιk bakιmdan ibâret değildir.Mutlaka beden ile ilgili bir bakιm da söz konusudur ama bu bakιm “iç bakιmla” kιyas dahi götürmez. Ramazan boyunca yaratan sadece bizim sabrιmιzι test etmez, aynι zamanda imanlarιmιzι yeniden gözden geçirmemizi ister. Dolayιsιyla ramazan ayι her bakιmdan bir “ruh” bakιmιnιn gerçekleştirileceği bir fιrsat iklimidir. Zira ramazanda akl-ι selim sahibi olan insanlar daha ziyade içeri doğru yolculuk yaparlar. Senenin 11 ayιnda zaten sürekli olarak dιşa doğru yolculuk yapmakta olan müslümanlarιn zamanιn ve modern çağιn dağdağasι arasιnda içerisini tamamen ihmâl ettiği ortadadιr. Geçim gaileleri, dünya telâşeleri, şeytan vesveseleri ve benzeri meşguliyetler 11 ay boyunca insanlarιn kalplerinde kirli bir tabaka oluşturacak noktaya ulaşabiliyor. Dünyevileşmenin yani dünya`ya meyletmenin insanι şeytanιn uydusu haline getireceğini Kuràn bize haber veriyor. Ancak Kuràn ayιnda bile Kurànι sadece “teberrüken” terennüm ettiğimiz için onun mesajιna bir türlü vakιf olamιyoruz. İşte tam da bu sebeple ramazan ayι insanι “ol” duran bir aydιr. Ramazan insanι ol durur, yani olgunlaştιrιr. Bu mübarek ay kendisinden isteyeni ve bu yönde bir gayret ortya koyanlarι adem iken “adam” eder. Ramazanιn ademi adam edebilmesinin tek şartι ademin adam olma noktasιndaki “azim ve iradesi”dir. Ramazan ayιnι ol mak için önemli bir fιrsat olarak görenlerin yapmasι gereken en önemli iş bu ay girmeden önce hazιrlιklara başlamaktιr, Tabi bu hazιrlιktan kastιmιz ne Recep ayιnda bolca nafile oruç tutmak ve ne de evlerimizden sokaklarιmιza kadar hemen her yeri en ince ayrιntιlarιna kadar tertemiz süpürmektir.(Kastιmιz bu güzellikleri küçümsemek değildir.)

Sponsor Bağlantılar

Ramazan ayιndan tam kapasite istifade etmek isteyenlerin bu ay içerisinde yolculuğu içeri doğru yapma kararι almalarι gerekir. Yani yüreğe yolculuk. Yüreğe yolculuk yapιlacağι zaman ilk önce yapιlmasι gereken oranιn temizliğidir. Yüreklerdeki kiri, pasι evvelemirde silmek ve temizlemek gerekecektir. Zira yüreğimize vahyin yüce sahibi olan Allah misafir olacaktιr. Allahιn konuk olarak ağιrlanacağι bir kalbi hazιr duruma getirmezsek ýa mahçup olur yahutta mahrum kalabiliriz. On bir ayιn sultanι beldemize, hanemize ve bu sultanιn yüzü-suyu hürmetine sultanlar sultanιnιn yüreklerimize konuk olmasι sözkosudur. Bu ne büyük bir lütuf, bu ne büyük bir ikram ve bu ne büyük bir ihsandιr…

Yüreklerimizin bu kutlu misafire konak olabilmesinin tek şartι onlarιn tertemiz olmasιdιr. Önemli bir konuk evimize geleceği zaman günlerce temizlik yapιyoruz da yaratιcιmιz, yaşatιcιmιz ve yöneticimiz olan sevgi ve merhametin kaynağι yüce Allahι günahlara bulanmιş yüreklerimizde nasιl ağιrlayabileceğiz. Bu yüzdendir ki şair hepimizin dikkatini çekerek şöyle söylüyor:

“Sür çιkar ağyarι dilden ta tecelli ide Hak,
Padişah konmaz saraya hane mamur olmadan.”

Ramazan ayιndaki sosyal daynιşma, yardιmlaşma, diğergamlιk gibi güzel hasletlerimizin yanιsιra günahlara karşι daha mesafeli bir duruş sergileme gayretlerimiz de takdire şayandιr. Ramazan ayιnι bildiğimiz sofra ziyafetlerine, beş yιldιzlι bol israflι yemeklere, zayιflama terapilerine yahutta şarkι ,ilâhi ve kasidelerin seslendirildiği karnavallara döndürmeye çalιşmak ise bu bereketli günlere yapιlabilecek en büyük kötülüktür. İnsan ramazan da dιşι ile değil içi ile daha ziyade ilgilenmelidir. On bir ay boyunca bedenimize paspas ettiğimiz ruhumuzu doyurmak için tam bir fιrsat yakalamιşken bunu ιskalamak ne büyük bir nasipsizliktir. Bu ay içerisinde yüce Allah ruhlarιmιzι doyurabilmek için gök sofrasιnι önümüze getirmiş bulunuyor. On bir ay boyunca habire ihmal edip aç bιraktιğιmιz ruhumuzu doyurmak için yüce yaratιcιnιn bize açtιğι bu krediyi en iyi şekilde değerlendirmek durumundayιz, yoksa kaybedenlerden olmamιz işten bile değildir. Ramazan ayι iç yolculuk için biçilmiş kaftan. Zira dolu midelerle “mi`rac” olmaz. Kulun yükselmesi ancak dingin olmasιna bağlιdιr. İnsanιn mi`rac ederek bir yürek devleti inşa etmesini sağlamak ramazanιn en temel amacιdιr. Ramazandan maksat insanlarι aç-susuz bιrakmak değil, ruhlarιnιn da doygunluğa ihtiyaç duymakta olduğunu hatιrlatmaktιr. Onbir ay boyunca ihmal edilen ruhlarιn imha olmamasι için tedbir alιnmasιnι sağlamaktιr.

Yukarιda ifade etmiştik, ramazan dileyen her ademi adam etme potansiyelini içinde taşιyan Allah tarafιndan insanlara bahşedilen muazzam bir enerji, muhteşem bir kredidir. Bu sebeple onbir aya sultanlιk eden bu kutlu günler kendi iç dinamiğindeki tarifsiz enerji kaynağιnιn “bereket” ismi ile adeta dünyamιzι kuşatarak insanlarιn otomatik olarak daha dikkatli olmlarιnι sağlar. En vurdumduymazι yahut dinine karşι en laubalili konumundaki biri bile ramazan ayιnda hareketlerini gözden geçirir. Dolayιsιyla ramazan özellikle de “ol” mak isteyenleri mutlaka ol durur.

Ramazan ayιnda belirli saatler arasιnda normal zamanlarda helâl olan bazι şeylerden sakιndιrιlmamιz, rikkat ve inceliğimizi artιrmakta. Daha bir itinalι davranabilmekteyiz. Bunu sağlayanιn “oruç” olduğuna hiç kuşku yok. Başlιkta ne demiştik, oruç doyurur. Evet hemen çoğu insan terbiye maksadιyla olsa bile oruç ibadeti ile açlιğι hemen yan yana getirirler. Ancak oruç gerçekten açιktιrmaz aksine doyurur. Bunu anlamak için nereden baktιğιnιzι yeniden gözden geçirmeniz yeterli olacaktιr. Evet oruçlu insanιn midesi acιkιr ama ruhu doyurulmuşsa mide açlιğιnιn ne önemi olabilir ki? Meselâ zekât ibadeti için de aynι yanlιş yapιlιr. Zekât hem temizleme, arιndιrma ve hem de artma anlamlarιna gelir. Onun için zekât verenin malι artar dediğinizde birileri şaşιrabilir. Zira meselâ kιrkta bir ise diyelim birini verince otuzdokuz kalιr, yani azalιr. İyi de iman konusunda bizim bildiğimiz matematik işlemez. Iman matematiğinde bire on , bire yetmiş bire yediyüz karşιlιk vardιr. Onun için zekât verenin malι azalmaz, aksine artar. Zaten malι veren kendinde sadece emanet olan bir şeyi vermektedir. Nitekim onun da malιnιn da sahibi ve tüm varlιğιn sahibi olan Allahtιr.

Bilenler ve bilmeyi isteyenler için „Ramazan Ol durur, Oruç ise doyurur.

Ruhunuza Afiyet Olsun.

Baki Selam ve Saygιlarιmla.

Ömer Erdem
Mainz/Almanya