SİGARA KUL HAKKIDIR

Yeni kuşakların beni anlamaları çok zor. Yolculuklarımızda otobüsün içi göz gözü görmez olurdu sigara dumanından. Düşünebiliyor musunuz bir otobüsün içinde 15-20 kişinin aynı anda sigara içtiğini. Bir şey söyleyemezdiniz o insanlara. Çünkü sigara içmeleri yasal bir haktı onların.En acı vereni de 30 dakikalık mola olur mola da içmezlerdi de otobüse binence hep birden anlaşmışlarcasına sigaralarını yakarlardı. O günler gerilerde kaldı artık. Şu an sigara yasağı gayet iyi ve dumansız hava sahası uygulaması da harika. Emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.

Sponsor Bağlantılar

Sigara ile tanışması 17. yüzyıldır bu milletin. Tanışır tanışmaz da 4. Murat tarafından yasaklanmıştır. Ne acıdır ki yasaklar çiğnenmiş ve insanlar kendilerine eziyet veren sigarayı kullanmayı gizli de olsa devam ettirmişlerdir. O ve sonraki dönemin İslam alimleri de sigara konusunda mekruh demişler ama haram diyememişlerdir. Bunun sebebini o dönemde sigaranın zararı tam anlaşılamadığı olsa gerek. Sigaranın zararı bu denli bilinseydi her halde haram derlerdi. Bugün gerek Hayrettin Karaman gerekse Fethullah Gülen Hocaeefendi sigara haramdır demektedir. Hocaefendi ölüme götüren onca hastalığa sigaranın sebebiyet verdiği bilindiği halde hala sigaraya devam etmek bir çeşit intihardır yani tedrici intihardır diyerek sigaranın haramlığını açıkça ifade etmektedir. Sebeplerini de şöyle sıralamaktadır.

“İslam, israfın her çeşidini yasaklamıştır. Gereksiz olarak musluktan akıtılan su, ihtiyaç fazlası yakılan elektrik israf olduğu gibi, zamanı boşa harcamak ve sağlığı bozacak davranışlara dalmak da israftır. Sigaraya verilen para tamamen israf olduğu için haramdır; dahası çoluk çocuğun rızkından kesilerek verildiğinden kul hakkını da ihlal sayılır. Sigaranın sağlığa zarar verdiği konusunda artık kimsenin bir şüphesi ve tereddüdü olamaz. Sigara içenlerin çevrelerine de önemli ölçüde zararları vardır, devamlı sigara içenin yakınında olanlar da onlara yakın zarar görmektedirler. Sigara onu kullanmayanlar için tiksindirici kokusu ve rahatsız edici dumanı ile de eziyet vericidir. Binâenaleyh, Resûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz üzerinde soğan ve sarımsak kokusu bulunan bir adamı Cennetü’l-Baki’den çıkarmış; mü’minleri soğan ve sarımsak kokusu ile cemaate katılmamaları konusunda uyarmıştır. Malumdur ki, rahatsız etme bakımından sigaranın kokusu soğan ve sarımsağın kokusundan daha hafif değildir; sigaranın kokusunun başkalarını rahatsız ettiği şüphesizdir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, kendisi doğrudan sigara içmemekle birlikte sigara içilen mahallerde bulunduğu için duman soluyan, pasif sigara içicilerinin de akciğer kanseri hususunda büyük bir risk altında bulundukları tesbit edilmiştir.”

Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi çok açık bir şekilde sigaranın haramlığını ifade etmektedir.

Prof. Dr. Hayrettin Karaman da ”Sigara içmelerinin sıhhatlerine zararlı olacağı, doktor tarafından kendilerine bildirilen kimseler ile çoluk çocuğun nafakasından keserek sigara içenlere “sigara içmek” haramdır.” diyerek son noktayı koymuştur.

HERKES SİGARAYI BIRAKABİLİR

47 yıldır aralıksız sigara içen hem de günde 4 paket içen Erzincan’ın tanınmış eşraflarından Ekrem Büyükfırat’ı ziyaret ettim. Ziyaret etmekteki amacım bu dünya’da sigarayı bırakmayacak bir kişi söyleyin denildiğinde onun adının söyleniyor olması.  Böyle anılan Ekrem Büyükfırat’ı ziyaret etmek ve düşüncelerini almak istedim. Bizi işyerinde kabul etti.

Ben sigarayı bıraktım. Ben bıraktıysam herkes bırakabilir diyen Büyükfırat “Şu an inanın tükrüğümün kıymetini yeni anladım. Tat alma duygumu yeni fark ettim. Sigarayı bırakmak için beyni hazırlamak lazım. Beyin neye kuruluyorsa onu yapar. 47 yıllık tiryakiydim. Herkes bir an önce bu mereti atmalı. Sigarayı bıraktıktan sonra cildimin yenilendiğini fark ettim. Hem maddi hem de manevi olarak rahatladım. Bunun mutluluğunu yaşıyorum. En son günde 4 paket bitiriyordum. Sigara içilmeyen yerlerde sigara içtim. İnsanların hakkına girdim. Herkesten helallik istiyorum. Çünkü bu bir kul hakkıdır. Özellikle de hanımımla helalleştim. Etrafımdaki insanlara zarar verdiğim için pişmanım. Onları zehirlediğimin farkına şimdi vardım. Ben sigarayı bıraktıktan sonra 7 kişi sigarayı bıraktı.” diyerek herkesi sigara bırakmaya davet etti.

Sigara bütün kötü alışkanlıkların da anası durumunda, uzak duralım.