Simya Nedir? Simyacı Nedir?

Simya nedir? Ne işe yarar? Kimler bu işi yapar? Kısaca anlatacak olursak simya; bugünkü kimyanın atası sayılır. Simya orta çağlardan modern kimya şekline gelene kadar bazı maddelerin birbirleri ile karıştırılarak farklı maddelerin meydana çıkarıldığı bir iş şekliydi.Bu işi bazen insanların yararına, bazen insanları korkutmak için, bazen de insanları kandırmak için yapmışlardır. Günümüzde de halen modern kimya bu şekilde kullanılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Simyacılara sihirbaz diyen de olmuştur. Hatta cahil orta çağ Avrupa’sında bu simyacılara cadı diyenler de olmuş ve bu şekilde çok insanları suçsuz yere yakmışlardır. İnsanlar yıllar boyu hep bilinmeyenin peşinde koşmuşlar gizemli olanı merak etmişlerdir. Bunun için çok sayıda simyacı olmuştur. Simyacı olmak için her zaman olduğu gibi öğrenmek isteyenler bilenlerin yanında bulunmuş ve onlardan ders alarak bu işi öğrenmeye çalışmışlardır.

İslam dünyasında bu işi yapanlar insanlık için önemli faydalar kazandırmışlardır. Bulundukları toplumlarda değer görmüşler ve itibar sahibi olmuşlardır. Ancak bu batıda tam tersi olmuştur. Simyacılar kendi çıkarları için halkı kullanmak istemişlerdir. Buda onları halk nazarında kötü kimseler olarak tanıtmıştır. Batıdaki simyacılar demiri altın yapmak için, ölümsüz hayat için ve benzeri hayaller peşinde koşmuşlardır.

Aslında simya çok değerli bir ilim işidir. Çünkü içinde fizik, kimya, astronomi gibi fen bilimleri bulunmaktadır. Bunları da sıradan insanların yapması çok zordur. Günümüzde bu işler ayrı branşlar olarak değerlendirilir. Simyacıların tüm bunları bilmesi hatta çok iyi bilmesi gerekir. Çünkü bir insanın hayatını kurtaracak bir ilaç yapmak sıradan bir iş değildir. İyisi ile kötüsü ile bu gün yapılan modern kimyanın, fiziğin ve daha birçok bilimin temelinde simya ve simyacılar vardır. Cabir Bin Hayyam ve Newton bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Ünlü Simyacılar

Robert Boyle, Paracelsus, Isaac Newton, Nicholas Flamel, Edgar Cayce, Arnaldus de Villa Nova, Cabir bin Hayyan (Abu Abdullah Cabir ibn Hayyan), El-Razi, Thomas Norton, Denis Zachaire, John Dee, Albert de Bollstaedt, Paulo Coelho, Henrig Brand