Cruciferae familyasındandır. Önemli türü Brassica oleracea acephala olup ilk 2 renkli hibrit lahanadır.

Düz kenarlı yapraklı, ince saçaklı yapraklı ve derin dişli yapraklı olmak üzere 3 tipi vardır. Yaprakları  kırmızı – yeşil veya beyaz – yeşil renklidir.

Sponsor Bağlantılar

Kullanımı Kasım-Mart aylan arasında, çiçeklerin az bulunduğu devrede çiçek parterlerinde saf olarak kullanılır. Bazıları ise Avrupa ülkelerinde kesme çiçek olarak kullanılır.
Tohumlar Temmuz-Ağustos aylarında 2 kısım tınlı toprak, 1 kısım torf karışımına ekilir. Üzer­lerine kapak atılır. 15-18°C lerde 7-10 gün içerisinde çimlenir. Çimlenmeden 3 hafta sonra fideler 3 kısım tınlı toprak, 1 kısım koyun gübresi bulunan saksı veya poşetlere şaşırtılır. Tohum ekiminden itibaren çeşitlere bağlı olarak 3-4 ay sonra yapraklan renklenir.

Süs Lahanası (Brassica)

Park ve bahçelerde Ekim-Kasım aylarında 20-40 cm aralık ve mesafelerle dikilirler.

Yetişme istekleri bakımından, hava sıcaklığı 15°C’nin altına düştüğünde orta yapraklar renklenmeye başlar. Güneşli, aydınlık yerleri sever. Toprak geçirgen , bitki besin maddelerince zengin ve tınlı olmalıdır. Orta derecede su ister. Özellikle renklenme başladıktan sonra azotlu gübre verilmemelidir. Zira renkleri olumsuz yönde etkiler. Ancak yetersiz gübrelemede yapraklarda sararmalara neden olur. Budama yapılmaz, yalnız sararan yapraklar uzaklaştırılır. Önemli hastalık ve zararlıları, mantari yaprak lekeleri ve yaprak bitleridir.