Bu iki Kavram içerik olarak, incelendiği ve açıklandığı zaman birbirine yakın anlamlar ifade etmemektedir. Oyunculuk kavramını ele alacak olursak Bireyler hayatlarının her evresinde rol yaparlar farkında yada farkında olmadan. Aile ilişkilerinde sosyal ilişkilerinde ve buna paralel olarak iletişimde olduğu her şey ile bu kavramın tanımını doğrular.Bununla birlikte; Model olarak nitelendirdiğimiz ve tanımladığımız kavram ise olması gereken veya olması gerektiği gibi düşünülen hayata ait bazı kavramsal gerçekliklerin, birtakım mimik, duruş ve hareketlerin anlamlı semboller ile ifade edilmesidir.

Sponsor Bağlantılar

Ülkemizde son yıllarda bazı bilinen kavramlar da, bazı değişiklikler ve içeriğinden sapmalar yaşanmaya devam etmektir. Bu kavramların en başlarında ise oyunculuk ve modellik gelmektedir. Ekonomik hareketlere paralel olarak, dünya üzerinde ve özellikle ülkemizde oyunculuk kavramının geçmişte algılanış biçimi ve amacı değişmiş olup, günümüzde sadece kısa yoldan para kazanma, şöhret olmak için ideal bir sektör haline gelmiştir. Kanallarımızda yayında olan dizilerdeki oyunculuk performansları, alınan ücretler, kanalların yapımcı firmaya ödediği paralara kadar ciddi bir karaborsa yaşanmaktadır.

Çünkü; Eskiden oyuncular yetenekli ve sayılı insanlardı. Özellikle başrol oyuncuları abartılı olmayan ücretler ile çok iyi sinema filmlerine imza atmışlardı. Şimdi ise başrol oyuncularının aldığı astronomik rakamlar, son teknolojik sistemler ve sergilenen performanslar görülmektedir. Oyunculuk kavramını besleyen ve kaliteli oyuncular yetiştirilmesini sağlamak için yeteri kadar aktivite yapılmadığını düşünüyorum. İzleyici kitlesi izlediği dizinin, filmin verdiği mesaja değil başrol oyuncusunun yakışıklı veya güzel olmasına bakmaktadır. Bu durumda modellerin günden güne daha fazla talep edilip, popüler olmasına neden olmuştur.

Bu durum ciddi bir akım başlatmış ve modellikten oyunculuğa geçenlerin sayısı giderek artmış ve Türk sineması gerçek oyuncular ile modellerin rekabet ettiği bir ortam halini almıştır. İsimlere verilen paralar artmış ve artık başrol oyuncularının verdiği mesajlar eğitici olmaktan çıkmıştır. Türkiye’de oyuncu sıkıntısı çekilmesinin en büyük nedeni, bu işi bilen eğitimli kişilerin tercih edilmesi yerine sadece fiziki özelliklere bakılarak modellerin tercih edilmesidir.

Çünkü; Oyunculuk kusursuz değildir, ama bir model her zaman kusursuzluğu vurgular ve yansıtır. Bu durum izleyici kitlesinin kusursuzu aramasına ve verilen mesajın hiçbir öneminin kalmamasına sebep olup, iyi-kötü ne vurgulanırsa vurgulansın sadece gözlerin kusursuza odaklanmasın neden olmaktadır. Yeni oyuncu adaylarının kendilerini geliştirirken, sadece kendi görselliğini kuvvetlendirip piyasaya bu şekilde çıkmaktadırlar. Sebeb ise; Örnek alınan bir model figüridir, oyuncu değildir.

Cihangir Çelik