Hepimizin bildiği gibi son yıllarda VmWare firması sanallaştırma teknolojileri üzerine yoğun olarak çalışıyor. Bu alanda piyasaya sürdüğü birçok başarılı ürün varki bunlardan belki de en önemlisi kuşkusuz ESX server.

Sponsor Bağlantılar

Peki ESX server nedir ?

ESX i direk olarak donanım üzerinde kurulan ve çalışan bir katman olarak düşünebiliriz. VMFS, VMotion, VMHA ve DRS gibi mevcut olan birçok özelliği barındıran ESX server son kullanıcıya hitab etmeyen birnevi işletim sistemidir. Güçlü bir donanım üzerine kurulumu yapılır. Üzerinde birden fazla ve birbirinden farklı (windows, linux, novell vs..) OS , aynı anda host edilebilir.

Örnek olarak 8 adet fiziksel serverdan oluşan küçük bir datacenterımız mevcut. Bu yapıyı ESX üzerine taşıyabilmek için, 4 işlemci ve 16GB ram’e sahip üst seviye bir server alıyoruz. Bu server üzerine ESX kurulumu yapıyoruz ve 8 adet fiziksel sunucuyu tek bir ESX Server üzerinde host edebiliyoruz. Hemde gerçeği ile performans farkı olmaksızın.

ESX’in yaptığı iş temelde budur. Bir nevi “İşletim Sistemi Emülatörü” de diyebiliriz.

Biraz da ESX üzerindeki süper Vmotion teknolojisinden bahsetmek istiyorum. Kendisi spektaküler bir özelliktir. Şöyleki;

İki adet üzerinde ESX çalışan,  fiziksel sunucu düşünelim. İki makine cluster modda ve tek bir storage’a bağlı. Bu iki sunucu üzerinde de sanal olarak çalışan dörder adet server işletim sistemi var (neye hizmet ettiklerinin bir önemi yok).

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir.

işletim sistemleri: (X – Y :  işletim sistemlerini sembolize ediyor)

ESXServer_1  : X1 X2 X3 X4

ESXServer_2  : Y1 Y2 Y3 Y4

Mesela bir gün sunuculardan biri üzerinde, off konumunda işlem yapılması gerekiyor. Donanım değişikliği, fiziksel bakım vs.. Normal şartlarda sunucunun kapatılması yada kullanıcı erişimlerinin kısa süreli durdurulması veya farklı bir sunucuya yönlendirilmesi gerekir. Ama VMotion teknolojisi ile, tüm işletim sistemleri açık ve çalışır durumdayken, işlem yapılacak serverda host edilen sistemleri diğer server’a taşıyabiliyoruz.

Yani ESXServer_1 üzerinde yapılacak bir çalışma için,  o an online olan X1 X2 X3 X4 işletim sistemlerini, hiçbir kesinti ve sekteye uğratmadan ESXServer_2 üzerine taşıyıp, hizmete devam edebiliyoruz.

Çalışmamız sona erdikten sonra sistemi tekrar eski konumuna geri döndürebiliyoruz ve en önemlisi de kullanıcıların ruhu bile duymuyor.

Yada farklı bir durumda; sunuculardan birisi (ESXServer_1) down oldu ve hizmete devam edemiyor. Bu durumda ESX Cluster katmanı otomatik olarak sorunu algılıyor ve ESXServer_1 üzerindeki tüm sistemi, diğer fiziksel sunucuya (ESXServer_2) atıyor. Böylece sistem asla offline konuma düşmeden servise devam edebiliyor. (Bunu sağlayan HA dir ama arka planda yine vmotion çalışır)

Görüldüğü gibi son derece esnek ve hayat kurtaran bir teknoloji. Lisanslama işlemci başına yapılıyor ve rakamlar biraz yüksek.

Sonuç olarak yaptığı  iş göz önüne alınırsa, 7/24 online olması gerekli olan kritik sistemler için kesinlikle iyi bir yatırım.

Nadir TERZİ