İlet – İşim gerçektende hayattaki en büyük işimiz iletişim. Kelime olarak parçaladığımızda (ilet) menin (işim)iz olduğunuz anlayabiliyoruz; tabi neyi iletmek işimiz oluyor hayatta derseniz; Bilgi, duygu, düşünce ve deneyimleri biçimlendirmek ve anlaşılır kılabilmek iletişim işimiz… Tanımlama olarak dokuz kelimeden oluşsa da kendi içinde birçok unsur bulundurmaktadır. Ve bu birçok farklı unsuru yaşamlarımızda doğru ya da yanlış bir yerlerde kullanıyoruz. İşte tam bu noktada asıl olan bu unsurları doğru yer – doğru zaman ve doğru olay için kullanmak.
İletişim eğitimleri, seminerleri, kitapları … Eminim bunların bir çoğu hakkında okuduk, yazdık, eğitimlere katıldık ve hepsinde de harika farkındalıklar elde ettik, bununla beraber iletişimin karşımızdaki kişiyle başlamadığını öncelikle kendimizi tanıma ve kendi yaşamımızla iletişimde olma süreciyle başladığını keşfetmemiz gerekmekte. Bu sebepledir ki, iletişimin ilk basamağı KENDİNİ TANIMA ve KENDİNLE İLETİŞİMDE olmaktır.

Sponsor Bağlantılar

Kendini tanıma ve kendinle iletişimde olma sürecinin iki boyutu mevcuttur. Birincisi benliğimizi tanımak, ikincisi biyolojik olarak bedenimizle iletişimde olmak işte bu ikisi hakkında kendimize farklı açılımlar kazandırmalı ve kendimizi tanıma, iletişimde olma süreçlerimizi aktif hale geçirmeliyiz. Kendimizi tanımada benliğimizi tanımaya yönelik bazı ufak sorularla işe başlayabiliriz… ben kimim? Kendime ilişkin benlik algım ne? Kendimin farkında mıyım? Kendimi seviyor muyum? Yapabileceklerimi yapan güce sahip miyim? Ne için yaşıyorum? Neye değer veriyorum? Rollerim neler? Bu ufak sorular benliğimizi tanımada yardımcı olacaktır. Peki ya biyolojik olarak bedenimizle iletişime geçme konusu hakkında ne dersiniz?? İşte bu noktada size PİKİ’den bahsedebilirim.”Batı’nın keşfi olup, Doğunun binlerce yıllık bilgeliğinin sentezi” olarak tanımlandığını duymak oldukça heyecanlandırıyor insanı… PİKİ ile beden/zihin/ruh boyutunda olanı biteni takip edebilir, bedeninizle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Pekii… Kendimizle iletişim kurduk. İletişimin ikinci ayağı olan diğerleri yani çevre ile iletişim buna hazır mıyız? Çevre ile iletişimin en önemli aşaması DİNLEMEK …

İletişimin kalite çizgisinin ölçütleri; dinleme kabiliyeti ve empatidir. İnsanları farklı dinleme çeşitleri ile dinlemekteyiz iletişimlerimizde ancak karşımızdaki kişinin kavuşturduğu kollarını açıp bizimle iletişimde kaldığı dinleme çeşidi, empatik dinlemedir. Empatik dinleme yeteneğine sahip olan insanlar:

• Toplumda en fazla sevilen insanlar olurlar.
• Samimi yaklaşımları dinlenen kişiye güven aşılar.
• İletişimde yakaladıkları kalite ile hayat standartlarını devamlı yükseltirler.

Harika üç imkana sahip olmak için empatik dinlemenin en önemli püf noktası ise “karşımızdakinin ayakkabılarını giymek ve sürece öyle devam etmek” Bu da beraberinde kendi dünya filtrelerimizi bir kenara bırakıp iletişim kurmak istediğimiz kişinin dünya filtrelerini anlamayı beraberinde getirir.

İletişim sonucu oluşturduğumuz yaşamımızda, etkili ve doğru iletişim kurmayı öğrendiğimizde çevremizle adım adım ileriye iyi’den mükemmele giden bir sürece sahip olabiliriz…

Merve DÖNERÇARK
Kişisel Gelişim Profesyoneli
Yazılım Teknik Destek ve Eğitim Uzmanı