Video paylaşım sitesi olan Youtube.Com, Atatürk’e hakaret içeren görüntülerin sitede yer almasından dolayı 1. Sulh Ceza Mahmekesi kararıyla tekrar engellendi.

Daha önce aynı sebepten 2 defa engellenen Youtube, görüntülerin hala sitede yer almasından dolayı tekrar engellendi. Bu durum sayfalarında youtube linkli videolar olan onbinlerce web site sahibine de zarar vermektedir.

Sponsor Bağlantılar

Atatürk’e hakaret içeren videoların yer alması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı www.youtube.com adresli internet sitesine erişimin engellenmesini istedi.

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi de, bu siteye erişimin engellenmesi yönünde karar aldı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, alınan karar doğrultusunda, siteye hem IP, hem de alan adı yönünden erişimi durdurdu.

Daha Önceki Engellemeler ve Açıkları

Youtube.com’a erişim mahkeme kararıyla ikinci kez engellendi.

Bilindiği gibi daha öncedende Youtube’da Atatürk’e hakaret içeren görüntülerin yer aldığı yönünde basında çıkan haberler üzerine araştırma yapılıp site geçici bir süre engellenmişti. Hatta savcılık yetkililerinden, sorumluların bulunması için ABD’den adli yardım istendiği de öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak Türkiye’de pek çok kişinin girdiği “youtube.com” sitesine erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştu.

Sitede Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edildiğini ve yapılan yayının durdurulması isteğinin yerine getirilmediğini belirten savcı Kayral, siteye Türkiye’den erişimin yasaklanmasını istedi.

Mahkeme, siteye gerişimi engelleyerek, Türkiye de ilk kez “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a muhalefet edildiği gerekçesiyle bir siteyi yasaklanmış oldu.

Youtube’un açılış sayfasında kullanıcılar şu uyarıyla karşılaşıyor:

Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

T.C. Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi 17/01/2008 Tarih ve 2008/55 nolu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.

Access to this web site has been suspended in accordance with decision no: 2008/55 of T.R. Ankara 12th Criminal Court of Peace.