Hamza Furkan OĞUZHAN
İstanbul,28.12.2012
 
Açta açıkta kalan insanlardan bahseder medya bir taraftan. Kimi köşe yazarları kaleme almıştır Somalili çocukları. Kimi sivil toplum kuruluşları haber yapmaya çalışmışlardır Güney Afrika’daki açlık dramını.Herkes aklına geldikçe veya dikkatini çektikçe hatırlamaktadır veya hatırlamaya çalışmaktadır tüm bu olan biten insanlık trajedisini.

Sponsor Bağlantılar

Bunlara karşın çok garip bir durumumuz vardır aslında. Birbirimizin hassasiyetlerini gereksiz görmek gibi. Birileri bir şeylere dikkat çekmeye çalışırken kimisi oradan çıkar ve der ki: Bizim insanımız açlıktan ölürken sizin haddinize mi düşmüş Suriye’ye yardım etmek. Herkesi biz mi besleyeceğiz? Libya’dan bize ne. Hele o Filistin yok mu! Doğu Türkistan’dakiler kendi başlarının çaresine baksın. Araplar zaten hak ediyorlar her şeyi.

Bu bahsettiğimiz mevzularda birbirimize laf yetiştirmekle o kadar çok meşgulüz ki başka mevzulara fırsat bulamıyoruz. İşimiz birbirimizin kusurlarını bulmaya çalışmak, birbirimizi rencide edebilmek için gayret sarf etmek olmuş her nedense.

Günümüz futbolu müthiş bir ekonomik pazar olmuş durumda. Ama kimsede bu futbola harcanan paraların hesabını yapmıyor. Neden acaba! Vicdanlar gerçekten bunu mu gerektiriyor. Acaba, yiyip içip israf etmemek bir futbolcuya 15 milyon dolar para vermekle mi oluyor. Neden kimsecikler gereksiz olan bir konunun üzerinde bu kadar çok tartışmaya fırsat bulurken futbolun israfından bahsetmiyor.

Futbol hakikaten eğlenceli, oynamaktan bir o kadar hoşlandığım bir spor. Hemen her erkek çocuk yoğun zamanını geçirir bu oyunla. Haliyle de kimilerinin vazgeçilmezidir. Buraya kadar her şey normal. Ama normal olmayan, örnek olarak FB-GS maçının ardından ülkede hemen tüm kanallarda bu maça yönelik saatlerce programların yapılması. Yani gol mü, değil mi, penaltı mı değil mi gibi. Bunlar hiç tartışılmasın da demiyorum, yapılsın yapılmasına ama bu derece aşırılıklarla değil. İnsanlar medya tarafından tuttukları takımın taraftarı olmasının yanında fanatik bir sempatizanı haline getiriliyor. Yani medya yaptığı haber ve yayınlarla taraftarların birbirlerine olan davranışlarını olumsuz etkiliyor. Böylelikle yeni gündemler, yeni haberler oluşturuluyor. Yani aslında bunlar bir zincir. Sen futbolu kontrolsüz bir şekilde bu kadar büyütürsen, bir spor dalında bu kadar çok para dönerse art niyetli insanlar şike de yapar. Kendilerine malzeme de yapar. Hele bazı uygulamalara sınır getirmezsen kulüp de batar ülke de zarar görür. Takım kendi maliyetinden fazla borca girerek transfer yapıyor sonra fifa tarafından veya herhangi bir dış kontrol mekanizması tarafından ceza alıyor. Ülkemin parası denetimsizlikten ve vurdumduymazlıktan dolayı heba ediliyor. Birilerinin bunları görmesi lazım. Küçücük sorunları dağ ederken böyle sorunları görmezden gelmek ekmeğine yağ sürdüren medyacıların kabahatleridir.

Evet, devletimiz neden bu transferlerde harcanan milyon dolarlara kısıtlamalar getirmiyor. Kimsenin kazancında gözümüz yok ama bu kadar yüksek maliyetler bu durumun aşırılığına işaret etmiyor mu acaba?

Ve her şeyi gözden kaçırmayan medya neden bunları işlemiyor?

Futbolun daha kaliteli, daha insani ve aşırılıklardan uzak olmasını istiyorsak özellikle medyanın ortamı gerginleştirmesine müsaade etmemeliyiz. Bu sektörün bu şekilde sorgusuzca büyümesi ülkeye zarar vermekten başka bir şey değil. Kontrollü olarak ve gereksiz harcamalardan uzak bir şekilde futbol zenginleşmelidir.

Kimin umrunda El Clasico maçı izlemek varken değil mi?

hamzafurkan88@hotmail.com