Dizi oldukça enteresan konular işliyor, ülkenin gerçek yüzü bu.

Toplum ve Aileler çocukları disiplinli ve saygılı olmak adına yalancı olmaya zorluyorlar.

Bu kız şimdi gerçekten yalancımı kim suçlu ona bu kadar yalanı söyleten nedenler nedir?
Gerçek anlamıyla bilen var mı? hiç sanmıyorum. Aile gerçekten çocuğunu tanıya bilse onu baş tacı yapardı kendi çıkarını düşünmeden arkadaşına yardım etti başına gelecekleri biliyordu bence. Oysa bu kız hayatı o kadar tanıyor ki ne pahasına olursa olsun hem kendine saygı duyulsun istiyor hem de saygı duyuyor.

Sponsor Bağlantılar

Öte yandan kendinden başkasını önemsemeyen saygısı olmayan, hayatın öbür yüzü olan yukarıdakiler. Kendi başarısızlık acısını zayıf olandan çıkara biliyor, başarıyı maddi yönden kendinden güçsüz olana layık görmüyor, oysa feriyha manevi olarak diğerlerinden kat, kat güçlü duruyor. Evde başına gelecekleri bildiği halde arkadaşlarını satmıyor.

Kendi çıkarı uğruna, en yakın arkadaşını sata bilenlerin karşısında hiç şansı yoktu, lakin o yinede, şansını zorlayarak aşkından ve onurundan caymadı. Kırgınlıkları diğerlerinden daha ağır yaşıyor. Çünkü kalbinde hileye yer yok sadece şanssız doğduğu için hakkı yok sayılıyor diğerlerinin yaşadığı hayatı o yaşayamaz sayılıyor.

Bu ülkenin, genel anlayışı bu olmaktan nasıl kurtulmalı bilemiyorum, ama kurtulmalı, ikilem insanlık onurunu zedeliyor insanı kişiliksiz ve zayıf bırakıyor. Ve ikili oynamaya itiyor, suç kimin şimdi feriyhayı yargılayıp asalımı?

Böyle olmamalıydı, bize bu ülkede eşitlikler sağlanması için çok geçerli yasalar getirildi ta ATATÜRK gününden bu yana, lakin doğru eğitim verilmiyor tüm hakla, kendini kurtaran diğerlerini yadsıyor ötekileştiriyor. Sınıflandırıyor, insanlık onuru ayaklar altında kaldığı sürece bu çelişkiler asla bitmeyecek.

Halkın okuryazarlık seviyesi yükseliyor ama kafaların içi değişmiyor, hala ellili, altmışlı, yıllarının kafaları aynan devam ediyor, taşla kökenliler cahil gibi gösterilse de, şehirliler onlar kadar cahil bana kalırsa, öyle olmasalardı bu gibi durumlar ortada olmazdı.

Kamil ve bilge insanların kendinden zayıf durumda olanları küçük görmesi imkânsızdır, onlara kol kanat olup yol gösterir, bilmediği şeyleri önertir. Evet, bu dizide tarif ettiğim gibi karakterler de var ama onlar geri palanda duruyor. Herkes onların farkına bile değil sanırım.

Bu dizi Beni, çok germesine rağmen dizideki anlam ve verileri görüyorum, gizliden bir mesaj veriyor ama herkesin bunu fark etmediği kanısındayım, izlenimlerim bunu doğruluyor.

Yapımcıları kutluyorum, ama daha belirgin olmalı verilen mesajlar.

(Son bölümde Feriyha  şunu söyledi, kimse masum değil ama suçluda değil) Evet çok doğru bir sözdü.