Amacım ayağı sağlam yere basan bir ülkede onurlu gururlu kendine güvenen güçlü insanlar olarak ahenk içinde yaşayan bir toplumun parçası olabilmek.
Ben kimim? Kim olmalıyım? Neden bu ülkede yaşıyorum? Nasıl bir ülke hayal etmeliyim? Bu ülkeyi ben seçmedim ama istediğim gibi olabilir mi? Ülkemin istenilen düzeye gelebilmesi için ben neler yapabilirim? Beni yönetenleri nasıl seçmeliyim? Nasıl ben onları seçtikten sonrada benim istediğim gibi çalışmalarını sağlarım?

Sponsor Bağlantılar

İçinde yaşadığım toplum neden bir araya gelmiştir? Bu toplumu bir arada tutan dinamikler tesadüf müdür? Eğer tesadüf değilse, bu dinamikler değişmekte midir? Değişiyorlarsa, bu değişim gelişim midir? Erozyon mudur? Değişmiyorlarsa, değişmeli midir? Ne kadar? Nereye doğru? Benim şahsi isteklerim nelerdir? Benim şahsi isteklerimin topluma faydası var mıdır? Bütün isteklerimin topluma faydalı olması başka bir deyişle benim isteklerimin toplumun istekleri olması mümkün müdür? Ben bütün soruların cevaplarının en son soruda düğümlendiğine inanıyorum. “ Bütün isteklerimin topluma faydalı olması başka bir deyişle benim isteklerimin toplumun istekleri olması mümkün müdür? “ İşte can alıcı sorunun bu olduğunu düşünüyorum.

Okuyup yazdıkça gelişen bir üst benim var. Muhteşem hazinelerle dolu bir alt, gizli benim var. Üst benimi çalıştırdıkça geliştirebilirim. Alt benim de ise tarihin en başından beri bütün atalarımın yaşadığı tecrübeleri biriktiren çok büyük bir bilgisayar var. Bunları hatırlayıp kullanabilir miyim?

Ülkemizin sorunları diz boyu, her gün terörizm yüzünden fidanlarımız kırılıyor. Trafik canavarı en azgın şekilde beslenmeye ve büyümeye devam ediyor. İşsizlik, enflasyon, yoksulluk ve sıralayamayacağımız kadar problem sahibiyiz. Peki, biz hala neden şükretmeye başlamıyoruz? Yani neden elimizdekini kaybetmeden önce kadrini kıymetini bilmiyoruz? Bunu yaşayanlar top yekûn toplum değil midir? Arabalarımızı yöneticiler mi kullanıyor? Ya da diğer problemlerin sürüp gitmesine sebep olanlar yöneticiler ise onları bizler seçmiyor muyuz?

Tecrübem bana diyor ki ülkem için yapabileceğim en güzel şeyin güzel sonra daha güzel ve sonrada güzelin güzeli bir insan olmak. Çevremdeki hiç olmazsa minikleri özendirerek, yollarını güzellikler üzerine çizmelerine yardımcı olmak. Sabırla, hiçbir menfaat gözetmeksizin bize güzelliklerin yollarını göstermek amacı ile bir araya gelecek aydınlarımızı beklemek.

“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda
Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda”