Gerçek Ak DikeniFamilya : Rosaceae
Latince : Crataegus monogyna (C. mollis, C. prunifolia)
Türkçe : Gerçek Ak Dikeni    

Sponsor Bağlantılar

Gerçek Ak Dikeni Doğal Yayılış ve Rakım
Güney Avrupa, Akdeniz çevresi ülkeler, Kuzey Afrika, Suriye ve ülkemizde Karade¬niz, Marmara, Güney ve Orta Anadolu’da yetişmektedir. Erzincan-Refahiye’de 2200 m. rakıma kadar çıkar.

Gerçek Ak Dikeni Toprak ve Besin İsteği
Madence zengin, ağır ve kireci fazla killi topraklarda yetişir. Bununla birlikte, değişik yapıda birçok topraklar üzerinde de görülür. Toprak isteği bakımından kanaatkardır. pH=6.0-7.5 optimaldir.

Gerçek Ak Dikeni Donlara Duyarlılık
Şiddetli donlardan zarar görür. -18 D C sıcaklıklara kadar dayanır.

Gerçek Ak Dikeni Sıcaklık ve Nem İsteği
Çoğunlukla güneşli ve yazları nispeten sıcak geçen iklimlerde yetişir. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gerçek Ak Dikeni Tohum Özellikleri
Meyve merkezinde 3-5 adet tohum bulunur fakat tohumlar birbirine yapışık olduğu için tek tohum izlenimi verir. Tohumlar meyve kızarınca hemen toplanmalıdır.

Gerçek Ak Dikeni Tepe Şekli
Yuvarlak bir tepe yapar. Tepe çapı 3-4 m.dır.

Gerçek Ak Dikeni Makaslama ve Budama
Budamaya yatkındır.

Gerçek Ak Dikeni Büyüme ve Boylanma
Yavaş büyür. Maksimum 8-10 m. boy yapar.

Gerçek Ak Dikeni Kök Yapısı
Derine inen kök sistemi geliştirir.

Gerçek Ak Dikeni Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Gerçek Ak Dikeni Meyve ve Çiçek
Yalancı meyveler yuvarlakça, yumurtamsı biçimde, 8-10 mm. çapında, koyu kırmızı veya sarı-turuncu renkli ve parlaktır. Mayıs-Haziran ayında açan çiçekleri hermafrodit, beyaz renkli, dik duruştu, şemsiyemsî bileşik salkım kuruluşunda, 12-18 adet çi¬çekten oluşur. Çiçekler kokulu, çiçek sapı çıplak veya seyrek tüylüdür.

Gerçek Ak Dikeni Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yapraklan 3-7 loplu, loplar derin, uçları küt ya da sivri, kenarları dişli, geniş ve oval, 4-5 cm. uzunlukta, üst yüzü çıplak koyu yeşil, alt yüzü açık mavimsi yeşil renklidir. Genç sürgünler silindirik, kahverengimsi ve tüysüzdür. Yaprak sapı uzun ve silindirik, yapraklar sürgün üzerinde almaçlı diziliştedir.

Gerçek Ak Dikeni Üretim Şekli
Tohum, yumuşak çelik, kalem ve yanaştırma aşı ile üretilir. Tohumlar toplanınca hemen veya katlamadan sonra geç kışta ekilir. Aşı ile kültür çeşitleri üretilir. Çelikle üretim ise erken ilkbaharda son yıl sürgünlerinden alınan yumuşak çeliklerle yapılır..

Gerçek Ak Dikeni Diğer Özellikler
Kent iklimine ve rüzgara dayanıklıdır, öncü bir tür olup, iyi bir çit bitkisidir. Plastik görünümlü ve dekoratiftir. Toprakların tespitinde faydalanılır.