İnternet ve SanallıkNedense sanal dediğimiz zaman hepimizin aklına hemen Internet gelir  çünkü sanal olmak sadece orada mümkündür sanırız.

 

Sponsor Bağlantılar

Sanal kelime anlamı var sayılan farazi demektir, peki gerçekte bunu yaşamaz mıyız?

Aslında yaşarız belki Internet’te yaşananlar kadar net değil ama gerçek hayatımızda da sanal insanlar hep olur, olacak da.

 

Ülkemizin Internet’le tanışmasının çok uzun mazisi yok Internet’in Türkiye’ye ilk girişi olan 12 Nisan 1993 tarihi, Türkiye’de Internet’in doğum günü kabul ediliyor.

 

Yani topu topu on beş yıldır birlikteyiz, bu süreç için de bizlere sağladığı imkanları sindirene kadar yaşanan kargaşa aslında ayyuka edilmemeli ancak zarar noktası önemli.

 

Nedense Internet  anlayışımız direk olarak arkadaş arayanlar ve Chat odaları  ile sınırlı, bu teknolojiden faydalanan bir ev hanımı çok zaman yalan söyler ben hiç kullanmadım  hiç bilmem diye.

 

Çünkü korkuları vardır Internet kullanıcısı olmak kendisine isnat edilecek pek çok çirkin şeyi beraberinde  getirecektir.

 

Oysa Internet dünyası  hiç birimizin şahsi olarak elde edemeyeceğimiz bilgilerle donanmıştır bilgiye ulaşmanın kolay yoludur her anlamda zengindir.

 

Evimizdeki bilgisayarlarımız dünyayla entegre olmamızı sağlar yerimizden kalkmadan dünyanın diğer ucunda olanları öğrenebilir düşündüklerimizi yazabilir tepkilerimizi yada övgülerimizi sunabiliriz buradan.

  

Günlük gazeteler çeşitli yazarların makaleleri köşe yazıları eleştiriler övgüler keşifler kaşifler bilinenler bilinmeyenler  olarak bu listeyi uzatırız.

 

Arama motorlarına yazdığımız tek kelime ile önümüze yüzlerce site açan bu harika teknolojiyi kavramak belki biraz zamanımızı alacaktır ancak sanal alem diye adlandırılan bir çok insanın kullanırken dahi acaba ne derler dediği yer değildir bu kesin..

 

Çok kişisel amaçlarımıza hizmeten sunulan sitelere üyelik de bu teknolojinin bir parçasıdır, sohbet odalarında arkadaşlıklar belki evlenmek amaçlı siteleri kullanmak isteyen kullanıcılar eğlenmek için gelenler ve daha niceleri.

 

Bütün bunlar şahsın tercihidir her insan aradığına yakındır neyi arıyorsa her neden keyif alıyorsa ona ulaşacaktır.

 

Bir çok sitede gerçek paralarla oynanan kumar çok insanın zarar görmesine yol açtı pek çok sohbet sitesinde tanışan insanlar evli yada bekar pek çok yanlışlar yaptı burada SANAL anlayışı esastı,  neydi sanal masal mı???

 

Yrd.Doç.Dr. M. Cengiz YILDIZ – Kenan BÖLÜKBAŞ  makalesinde aynen şöyle yazıyor.

 
‘’Chat modası ve Internet’in yanlış kullanımı gibi yeni heyecanlar da, esas olarak bağımlılık yapıcı etkiye neden olabilirler. Herhangi bir ruhsal sorunu olmayan kişilerin, uzun süre Chat yapmaları durumunda, bir süre sonra bağımlı hale geldikleri ve ruhsal sorunlar yaşamaya başladıkları dikkat çekmektedir. Bağımlılık geliştiğinde ise; aile içi sorunlar, okulda başarısızlıklar, fiziksel rahatsızlıklar, toplum yaşamından kopuş ve kişilikte oluşan hasarlar oldukça büyük boyutlarda yaşanmaktadır’’

 

Evet en başta belirtildiği üzere Internet’in yanlış kullanımı esastır sosyal sapmalar  bu anlamda hayatımızın her alanında gerçekleşir sadece Internet’te yaşanmaz.

style=”margin: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>  

Herkesin dilinde dolaşan şey eğitimsiz cahil insanlar kandırılıyor bu anlamda zarar veriyor insanlar bilmiyor kanıyor sözleri adeta slogan oldu.

 

İnsanlar bilsin diye bu hizmet var neden araştırmayız neden öğrenmeyiz işte bize sunulan kocaman bir dünya var içinde almak istediğimiz her şey mevcut peki  böyle bir kaynağın neden ille de bulanık suyuna dalarız?

 

Tercihtir, bunun tek adı budur…

 

Kanmak  aldanmak belki çocuklarımız için olur bunu engellemek onları takip etmek henüz  tam olarak bilinçlenmemiş zihinlerini doğru programlamak biz ebeveynlere düşer bir çok programlarla girmesini onaylamadığımız siteleri engelleyebiliriz  çocuklarımızın da faydalanacağı kendisini geliştireceği sitelere onları yönlendirebiliriz yani bütün olay elimizdeki imkanı kendimiz için yararlı hale getirip verim almak özü bu…

  

Toplum olarak  ananelere tabulara törelere nerdeyse halatlarla bağlıyken öyle bir kapı açıldı ki girdiğimiz neresiyse ne kimliğimiz ne kişiliğimiz ne fiziki özelliğimiz yoktu.

 

Kendisini doktor diye tanıtan İŞSİZ gittiği Internet cafe de  bir saatlik hayalini yaşıyor boyu belki 1,50 belki çok şişman yada zayıf her ne ise orada birden hayal ettiği her şeye kavuşan insan oluyor yakışıklı zengin boylu poslu sözde doktor yazıştığı insanlara bunları anlatırken ne yazık ki kendi de inanıyor…

 

Burada hata sistemde değil kişidedir burada ahlaki değerlerini yok sayan sistem değil kişidir o seçmiştir başka türlüsü onu mutlu etmeyecektir ve bu oyunu oynar.

 

Öte yandan reel hayatında da kumara eğilimi olan insanlara tabii Internet bir fırsat sunmuştur artık evden çıkmasına gerek olmayıp istediği kadar oynayabilir, ve kendince yaptığı hesapta kazanacaktır her kumarbazın hayali gibi o da hayalini bu yönde yaşar.

 

Ben her zaman bir şeyin altını ısrarla çizerim yine yenilemek istiyorum hiç kimse kullanmaya hazır olmadığı hiçbir şeyin sahibi olmasın…

 

Bu çok geniş yelpazedir paramızdan başlar kariyerimize  kadar gider.

 

Eğer hazır değilsek hepsinin altında eziliriz her neyin sahibiysek onu sindirmek hak etmek ve ille de bilerek öğrenerek sahip olmalıyız aksi taktirde biz kaybeden olur daha da kötüsü farkında da olmayız.

 

Teknolojiyi kullanmak her medeni insanın hakkı her zaman  daha iyisine daha yenisine daha güzeline kavuşmak çok insani ancak ne kadarını taşıyabilir ne kadarını kavrayabiliriz, hesaplayarak adımlamak belki bugün Internet üzerinde yapılan pek çok yanlışı yok edecektir.

 

Maksadımız öğrenmek eğlenmek evlenmek ticaret yada iletişim bunların hiç biri yanlış değil sadece şeklimizi bozmadan değerlerimizi unutmadan yalansız riyasız olursak bize sunulan hizmetlere sadece teşekkür borcumuz olur ve bence güzel de olur…

 

Sanallıkİnternetworldstads’ın araştırma şirketi ACNielsen dayanarak yayınladığı bilgilere göre dünyada yaşayan 6 milyar 420 milyon insanın 938 milyon 711 bini Internet kullanıyor.


Son 4.5 yılda dünyada Internet kullanıcılarının sayısı %160 arttı.

Türkiye 24. sırada, ABD 1. sırada, dünyada internet kullanıcı sayısı en yüksek 25 ülke sıralaması:

 
1-ABD 2-Çin 3-Japonya 4-Almanya 5-Hindistan 6-İngiltere 7-G.Kore 8-İtalya 9-Fransa 10-Brezilya 11-Rusya12-Kanada 13-İspanya 14-Endonezya 15-Merksika 16-Tayvan 17-Avustralya 18-Hollanda 19-Polonya 20-Malezya 21-Tayland 22-Filipinler 23-Arjantin 24-Türkiye 25-İsveç  (Kaynak CNNTURK.)