Geçen hafta TUSKON heyetiyle birlikte Kırgızistan’a bir ziyaret gerçekleştirdik heyet halinde. Kırgızistan yeşillikleri, dağları, suları, ıssık gölü ve Türk okullarıyla muhteşem bir geleceğe yönelmiş ve Orta Asya’nın cazibe merkezi haline gelmek üzere. Özellikle demokratikleşme adına yapılan hamleler Orta Asya’da bir ilki oluşturmuş durumda.
Yukarıda da bahsettiğim gibi çok şey yazılabilir ama bugün sizlerle ‘Kırgızistan Türk Okulları’ hakkındaki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Sponsor Bağlantılar

Gitmeden önce Sibel Eraslan’ın bir yazısını okumuştum.  Eraslan, orada” Günboyu Aladağlardan çıkıp geleceğini sandığım Anne Geyiğin gözlerini orada Aruke adlı liseli kızın gözlerinde görmez miyim? Bize Sezai Karakoç’un “Sevgili, En Sevgili, Ey Sevgili” şiirini okudu. İnsanın gözleri yaşarıyor şiirin gücü karşısında…” cümleleriyle Tanrı dağlarında yıllarca hepimizin aradığı anne geyiğin Türk Okullarında neşet ettiğini veciz ifadeleriyle belirtmekteydi. Ben de Aruke’leri görme adına Ayçürök kız lisesi ve diğer Türk okullarına gittim. Gördüklerimi sizlerle paylaşacağım.

Bu ziyaretimizle bir kere daha anlıyoruz ki Kırgızlar Türkiye’yi çok seviyor. Bişkek bizden bir yer. Kırgızlara karşı içimizde tarifini tam yapamadığımız bir sevgi var. Bizi çeken bir şeyler var. İlk islami Türk devleti olan Karahanlıların yaşadığı yerler olması mı acaba diye düşünmedim değil.

Okullara anlamlı isimler verilmekte. Bişkekteki Kız lisesinin adı Ayçürök.  Ayçürök, güzelliği, cesareti, özgürlüğü ve iffeti temsil etmekte. Ayrıca Manas’ın oğlu Semetey’in eşi Ayçürök. Kız lisesine bu ismin verilmesi çok anlamlı olmuş. Erkek lisesi’nin adı Cengiz Aytmatov. Cengiz Aytmatov, hikayelerinde halkının değerlerini, dertlerini, varsa onun içindeki çürümeyi anlatmıştır. En önemli özelliği, özüne bağlılık, kendinden, halkından, coğrafyasından haberdar olma olarak kendini göstermektedir. Eserleri Türkçe’nin yanı sıra 150’den fazla dile tercüme edilerek milyonlarca baskıya ulaşmıştır. Bu büyük yazarın adı da Türk Okullarında yaşamaktadır. Diğer okullara da önemli şahsiyetlerin isimleri verilmiş; Isıkgöl Hüseyin Karasayev, Narın Muratbek Subakocoev, Celalabad Kurmanbek Baatır Lisesi, Celalabad Zura Nurmatova Kız Lisesi, Kademcay Semetey Lisesi, Talas Meerim Kız Lisesi, Talas  Manas Ata gibi.

Okullar Uluslararası Sebat Eğitim Kurumları adıyla 2 Mayıs 1992 Yılında Kırgızistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı izni ile açılmış. 1992 yılında 3 okul ile başlayan eğitim faaliyetlerine bugün, Uluslararası Atatürk-Alatoo Üniversitesi, Kırgızistan genelinde 14 lise, 6 ilköğretim, Uluslararası Silk Road Okulu, Oş, Calalabad, Bişkek şehirlerindeki yüksek öğrenim öğrenci yurtları ile devam etmektedir.

Eğitim müesseselerinde halen 10 bine yakın öğrenci eğitim görmektedir. Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesinde 2250’nin üzerinde öğrenci eğitim görmekte olup, bunların yüzde 70’ini Kırgızistan, geri kalan kısmını 16 ülke öğrencisi oluşturmaktadır.

Kabul alma sınavları Kırgızistan genelinde eş zamanlı olarak her yıl Nisan ayında yapılmaktadır. 1000 kişilik kontenjana 50.000’in üzerinde öğrenci katılmaktadır.

Liselerin hepsinde konforlu yurtlar bulunmaktadır, öğrencilerin % 100’e yakını yatılıdır.

Eğitim planı ve eğitim müfredatları Kırgızistan Milli Eğitim kanunlarına ve standartlarına uygundur. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar derslerinin anlatım dili İngilizcedir. Türkçe dersi 2. yabancı dil olarak verilmektedir. Mezun olan her öğrenci 4 dil bilmektedir. Rusça ve Kırgızca ile beraber.

Sebat Liselerindeki eğitim kalitesinin başarısı ülke içi ve dünya olimpiyatlarında öğrencilerin aldıkları başarılarla tasdiklenmiştir. 2009-2010 Ülke içi olimpiyatlarda tüm derecelerin %50 si Türk Okulları tarafından alınmıştır, Dünya olimpiyatlarında ise toplamda 22 birincilik, 60 ikincilik, 89 üçüncülük ve 56 mansiyonla öğrencilerin dünya çapındaki başarısı her geçen yıl artarak devam etmektedir.

Eğitimin kalitesi, işini iyi bilen, başarılı, sorumluluk sahibi, güncel gelişmelere açık ve fedakar öğretmenlere bağlıdır. Liselerde 141 Türk vatandaşı ve 565 yerli öğretmen çalışmaktadır.

Eğitimin başarısının, yeni eğitim teknolojilerinin uygulanmasına bağlı olduğuna inanan Sebat Liseleri, günümüzün çağdaş bilgisayarlı sınıfları, görsel eğitim materyalleri ve son teknoloji ile donatılmış laboratuarlara sahiptirler. Okullarda internetin tüm imkanları kullanılıp güncel teknoloji anlatılmakta, kütüphanelerdeki kitaplar ve edebî eserler, ansiklopediler, dergi ve gazeteler sürekli yenilenmektedir.

1996 yılından itibaren liselerden toplamda 9000’in üzerinde öğrenci mezun olmuş. Bu öğrencilerin yarıdan fazlası üniversite öğrenimini de tamamlayarak Kırgızistan’ın devlet kurumlarında, özel sektöründe ve Sebat Eğitim Kurumlarında görev almışlar.      

Bizleri gururlandıran güzel bir gelişme de mezunlardan yüzlercesinin kurumlarda öğretmen ve idareci olarak çalışmalarını görmek oldu.

Bu yıl 20. yılını kutlayan Sebat Eğitim Kurumları Kırgızistan’da faaliyetlerini artırarak sürdürmekte, ülkenin gelişimine katkı sağlamakta, Türkiye ile Kırgızistan arasında sevgi ve kardeşlik köprüleri kurmaktadır. Dünyanın barışına katkı sağlayacak, hoşgörülü ve bilinçli nesiller yetiştirmek için var olduklarını ifade eden Bişkek Cengiz Aytmatov Erkek Lisesi Müdürü Yurtsever Karasoy’un sözleri okulların varlık sebebini özetlemektedir. Konuşmasında” Kırgızistan bizim Ata yurdumuz. Burada yaptığımız eğitim faaliyetlerimiz yardım değil vefa borcumuzdur. Tarihimizde Kırgız halkımız bize yardım etti, bizler Türk halkı olarak bunu unutmadık. Bugün burada vefa borcumuzu ödemek için bulunmaktayız. Bizler faaliyete başladığımız 1992 yılından günümüze kadar Kırgız devlet ve resmi yetkilileri tarafından hep sıcak ilgi ve alakayla karşılandık. Eğitim faaliyetlerindeki başarılarımızda devlet yetkilileri ve çocuklarını bize güvenerek emanet eden velilerimiz büyük katkı sağladı. Eğitim kurumları olarak daha iyi hizmet verebilmek için eğitim, donanım, teknoloji, rehberlik, mevcut binaların yenilenmesi ve yeni okul inşaatları gibi birçok yatırımda bulunduk. Ümit ediyorum bu okullarda okuyan çocuklarımız, aldıkları iyi eğitim ve terbiye ile anne babalarına iyi birer evlat ve Kırgızistan’a da faydalı birer nesil olarak bu ülkenin umut ve ümidi olurlar. Sebat Eğitim Kurumları olarak Türkiye ile Kırgızistan arasındaki kardeşlik ve dostluğun gelişmesinde, Kırgız halkımıza iyi nesil yetiştirme adına elimizden gelen gayreti göstererek faaliyetlerimize devam edeceğiz.” ifadeleri sonrası düzenlenen programda İstiklal marşı ile birlikte Türkçe’nin en güzel eserlerini Kırgız, Rus, Özbek, Ahıska Türk’ü ve Dungan olan öğrencilerden dinledik gözyaşlarıyla.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti Milletvekilleri İsmet Su, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, CHP Milletvekili Kemal Ekinci, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, BUGİAD Üyeleri ve Kırgızistan Başbakan’ı Ömürbek Babanov  ile Kırgız iş adamlarının iştirakiyle yapılan iş konseyinin iki ülke arası ticaret hacmini artıracağı bir hakikattir.

10.Türkçe Olimpiyatlarının Kırgızistan
Finali de tek kelime ile muhteşemdi. Birbirinden güzel şarkıları, şiirleri, skeçleri ve folklor gösterilerini izledik milletvekillerimiz ve valimizle beraber. Çok nezih ve samimi konuşmaları da katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Kırgızistan’da bulunduğumuz bu kısa süre içerisinde devlet erkânı hep yanımızdaydı. Bu okullar Türkiye’nin yüz akıdır. Destek olmalıyız köstek değil.

Ömer Bilgin