Mainz, 27.01.2014

2011 yιlι temmuzundan bu yana sporda ülkemizde tam bir „tiyatro“ yaşanιyor. Bu öyle bir tiyatro ki eşi, benzeri, örneği menendi görülmüş değil. Türkiyede futbol konusuna genellikle karanlιk kişilerin yönetici olarak itibar ettiği ve bin bir türlü hile-hurda dolu işlerini futbol kredibilitesi üzerinden „ak-pak“ ettiklerini bilmeyenimiz yoktur. Bunun böyle olduğunu hemen herkes bilir ama kimsecikler bunlarι dillendirmez.

Sponsor Bağlantılar

Zira „cam“ dan mâlikânelerde oturanlarιn başkalarιnιn camevlerine taş atmasι düşünülemezdi. Nitekim zaman oldu cam dan evi olmayan kaliteli ve dirayetli ve bir hayli yüksek özgüveni olan adam gibi adam Başbakan bu konudaki çürümüşlüğün, kokuşmanιn ve düzensizliğin sonlandιrιlmasι için yine kulüplerin inisiyatifi ile „Sporda şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair“ 6222 sayι numaralι kanunun yasalaşmasιna öncülük etti. Üstelik bu konuda Meclis içindeki bütün partiler de konuya destek verdiler. Tabi bu kanun konusunda en çok ιsrarcι olanlarιn sonradan kanundan en çok „müşteki“ olacaklarι baştan öngörülememişti. Bu kanun zayιflarι dahada zayιflatmak niyeti ile çιkarιlmιştι ama radara  Fenerbahçe yakalanιnca işler değişti. Önce polisler suçlu ilan edildi. Ardιndan savcιlar suçlandι. Arkasιndan hakimler „tu-kaka“ ilân edildi. Yetmedi UEFA, CAS gibi kurumlar bir dernek işte canιm ne olacak denerek aşağιlandι. Ama Fenerbahçe de sadece bir dernekti. Onlara göre herkes suçlu bir tek asker kaçağι suçsuzdu. Bütün dünya bir araya toplanmιş Türkiyenin kurucu askeri lideri olan Mustafa Kemalin emaneti olan ülkenin ordusuna askerlik yapmaktan kaçan birisini yok etmek istiyordu. Ama ne hikmetse bu adam ben ve Fener „Atatürkün askerleriyiz“ diye hançeresini yιrtarcasιna bağιrιyordu. Sonra Yargιtay karar verdi bu defa Yargιtay da Ankara da bir dernek, kararlarιnι tanιmιyoruz denildi. Tabi ki de tanιmazlardι. Onlar netice itibari ile diledikleri adam müsveddelerini Fenerasyon başkanι yapabilecek güce sahiptiler. Fenerbahçenin gönüllü avukatlιğιnι yapan ve kanal kanal gezerek kazurat dağιtιmι yapan Engin Tuzcuoğlu denen herifi de tahkimin başι    na getiriyor ve ondan sonra çaldιğι kupaya nasιl olsa bir halel gelmeyeceğini çok iyi biliyorlar.

Sonra ne mi oldu. Yιllardιr Atatürk düşmanι gibi gösterilen Fethullah Hoca bir anda Koç grubuna gemiler dolusu Ananas(!) göndermeye başladι. Yetmedi Uganda`dan koçlara „koç“ gibi rafineri ihalesi ayarlamaya girişti. Ne alâka demeyin sakιn. Şikeyi „yιldιrιm“ gibi yapan kişinin veliahti Ali Koç denen kişi. Fethullah efendinin ihale peşkeşinde bulunduğu da Mustafa Koç. Ama Fransadan dönen kibir abidesi Fenerbahçe sιğιntιsι bu işi benim başιma „cemaat“ getirdi demeye başladι. Bu ne yaman  çelişki, bu ne garip bir anlayιş, bu ne acayip bir akιl tutulmasι.

Türkiye Futbol Şike Federasyonu

Son oluşturulan “Fenerasyon” zaten bu olayι bizzatihi “örtbas” etmek için işbaşιna getirildi. Olay bütün MIlletin gözleri önünde gerçekleşti. Fenerbahçemiz diyen Beşiktaş başkanι iken şike yaptιğι “tescillenen” bir şahιs başkan yapιldι. Yani sahibinin sesi gibi bir konu. Siyasette gerek ülkenin itibarι ve gerekse Fenerbahçenin taraftar algιsι ve benzeri niyetlerle bu olaylarιn sessizce kapanmasιndan yana bir tavιr sergiledi. Ama öyle olmadι. Bütün dünya rezilliğimizi gördü. Yani bir adet asker kaçağιnι kollayacağιz diye ülkemizin yιllarca Avrupa kupalarιndan men edilmesi bile “keyfe keder” addedildi. Peki, iyi güzel ama burada mağdur edilen hakkι yenen bir taraf var burada adalet katlediliyor. Ne gam bu ülkede zaten her zaman güçlülerin dediği olurdu ve yine öyle oldu. Güç ve servet yahut fazla taraftar sahibi olmak demek kanun ve “hukuk tanιmamak” demekti. Hukuk dediğin nedir ki zayιflara geçerlidir. Fenerasyon bence vazifesini hakkιyla ifa etmiştir. Kendisine verilen görevi bütün Trabzonspor sevdalιlarιna rağmen gaspetmiş ve alnιna kara bir “leke” çalmιştιr. Fenerasyon oraya şike yapmak için seçtirilmiş onlarda gereğini yaparak yargιtay kararιndan sonra yιrtιk dondan fιrlar gibi “düdüklü bir beyanat” verip hιrsιzlarιn kararmιş gönüllerine su serpiştirmiştir.

Tranzonspor sevdalιlarιna

Beğenir yahut beğenmeyiz ancak şu anda kulüp delegelerinin başkan yaptιğι İbrahim Hacιosmanoğlu kulübün haklarιnι savunmak için çιrpιnιyor. Hükumete yakιn duruyor diye bir dünya eleştiri alιyor. Öncekiler uzaktιlar da sanki bir şey mi oldu ki yakιn olunca bir şey mi değişecek. Hayιr. Hiç bir şey değişmeyecek. Hιrsιzlarιn yaptιğι yanlarιna kâr kalacak. Trabzonspor gibi bir kulübün bu kadar büyük bir gücün karşιsιnda yapabileceği fazla bir şey mâlesef yok. Dahasι “Trabzonsporun şampiyon olabilmesi için bütün rakiplerini yenmesi yetmez. Rakipleri dιşιnda hakemleri, merkez hakem komitesini, bütün kurullarι ile birlikte fenerasyonu güce perestiş eden medya mensuplarιnι, mafia ve iş çevrelerini ve daha nice güç odaklarιnι yenmesi gerekir.” Türkiyemizde şike olduğunu herkes kabul ediyor ama zιmnen herkes şunu söylüyor: Tamam şike olmuş ama ne yapalιm. Tahkim bu kararι vermiş Yani hιrsιzlιk kesinleşmiş ama hιrsιz da hapis yatmιş, ne yani şimdi adamdan bir de tutup çaldιklarιnι geri mi alalιm. Almayιn ve haklιya hakkιnι teslim etmeyin. Her çalan hapis yatsιn ama çaldιğι onun olsun. Oh ne güzel düzen vallahi helâl olsun.

Yargι işini yapmιş ve kararι vermiştir. Ancak hukuk tanιmaz çevreler bu kararlarι sulandιrmak için takla üstüne takla atιyorlar. Bu saaten sonra o „meşum teneke parçasι” sizin olsun. Müzenize değil isterseniz münasip yerinize koyun. Bakιn bakalιm bu çaput ayιplarιnιzι örtmeye yetecek mi?

Siz bu ülke insanιnιn vicdanιnda „hιrsιz“ olarak yer aldιnιz. Utanmayacak mιsιnιz? Utanmak mι? O da ne ki? Biz hem çalar hem de yandaş ve candaşlarιmιz ile birlik olur malιnι çaldιklarιmιzι suçlarιz. Benim şahsen hiç umudum yok. Onun için son olarak şunu diyeceğim. Allah hιrsιzlarιn belâsιnι versin. Amin!

Başbakana ağιz dolusu küfür edenler simdi „yargιlamanιn yenilenmesi“ konusu üzerinden utanmadan „kιrιta-sιrιta“ Başbakana temennâ çakarak parendeler atarak yeni bir alçalma yarιşιna giriyorlar. Bir başka mahkeme kurdurup hιrsιzlιğι örtbas etme telâşι çok açιk. Ama böylesine pervasιz bir hιrsιzlιk eylemini „Ananas (Ananasın Faydaları) yahutta Muz“ cumhuriyetinden bile hakim getirseniz yine de kapatamazsιnιz. Değil mi ki son olarak 2011 sezonunda şampiyonluk kupasιnι çaldιnιz, işte bu hιrsιzlιktιr. Bir şekilde cezadan yιrtabilirsiniz belki.

Ama hepsi bu…

Ömer Erdem
Mainz/Almanya