Maskelerim var benim. Hemen maskeli baloya katılacağımı sanmayın. Maske benim için bir gereklilik çünkü ben ikiyüzlüyüm. Yüzüme bazen birini bazen ötekini takarım ve gemimi yürütürüm.

Sponsor Bağlantılar

Maskelerimden biri din maskesidir. Çok kullanışlı ve güvenilir bir maskedir. Özellikle dinin kendisinin değil de edebiyatının hüküm sürdüğü ülkelerde… Zeki bir tacir olarak ihraç da ederim bu maskeyi. Diyelim ki insanlara dindar görünmem lazım. Çıkarım için hemen bu maskeyi takar ve insanları kandırırım. Bir peygamber şiiri mi okundu, gözlerimden bir yaş gelir. Halbuki maskeden gelir o gözyaşı ama kimseler bilmez. Bir ticaretten para kazanacağım ama dindar gözükmem lazım. Çok kolaydır benim için. Takarım maskemi. Bir göreve adam lazım ve dindar olması ilk şart. Boşuna uğraşmasınlar, hazırdır maskem.

Bu arada en az din maskesi kadar kullanışlı olan dünyevi maskemden de bahsetmeliyim. Bu maskeyi dindarlık maskesi işe yaramadığında ya da benim işime gelmediğinde kullanırım. Bir haksızlığa imza mı attım ve beni ayıpladılar mı? Çok kolaydır çıkış noktam. Kurallar, yasalar, yönetmelikler böyledir derim. İnsanlar şaşırır kalır bana. Peygamber mi? O’nun maskesi yoktu. O maske takmazdı.