Kastamonu mitingi için Başbakan Erdoğan’a eskortluk eden polis ekibine pusu kuruldu. Konvoy, Ankara’ya dönmek için yola çıktığında silahlı ve bombalı saldırıya uğradı. Polis memuru Recep Şahin hayatını kaybetti. Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu 27 Nisan’daki yazısında “PKK, Öcalan’a rağmen eylem yapabilir. Hatta bu eylemlerin Karadeniz’de olması, ikinci Reşadiye vakası yaşanması ihtimali var.” diyerek önceden uyarmıştı…Saldırının ardından Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Biz bu yola merhum Menderes gibi kefenimizi giyerek çıktık. Allah’ın kader planında bizler için koymuş olduğu ömrü, tayin ettiği ömrü, kimsenin kısaltmaya veya uzatmaya gücü yetmez.”

Sponsor Bağlantılar

Bu arada pusu kurulan birileri daha vardı… MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım ile Kırşehir 1. sıra adayı Genel Başkanı Yardımcısı Metin Çobanoğlu’nun iki kadınla birlikte görüldüğü kasetin internette yayınlanması, görüntülerdeki iki ismin Alevilere ve sağ seçmene hakaretler etmesi ve ardından iki ismin istifa etmelerinin ardından bu sefer de 12 Haziran genel seçimlerinde İstanbul’dan aday gösterilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Didinmez ve MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçunun genç kızlarla ‘cinsel ilişkilerinin’ yer aldığı görüntüler internette yayınlandı. Ve bu iki isim de istifa etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kaset olayları için “Okyanus Ötesini” işaret etti. Fethullah Gülen ise “İftiralara hukukla cevap veririz, yumruk sallayana yumruk sallamayız” dedi.

Tunceli’de 7 PKK’lının öldürülmesini protesto eden gruptan bir kişi, silahla Mustazaf- Der İlçe Yöneticisi Ubeydullah Durna’yı öldürdü.

Mısır’ın başkenti Kahire’de Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda 10’dan fazla ölü ve 250’ye yakın yaralı var.

MetroPoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan anket sonuçlarına göre vatandaşların % 68’i ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in istifa etmesini isterken; % 76’sı sınavların adil olmadığı görüşünde.

Bursaspor- Beşiktaş maçı, yeşil beyazlı taraftarlarla emniyet güçleri arasında karşılaşmadan önce çıkan olaylar yatışmayınca tatil edildi ve çıkan olaylarda 50’ye yakın kişi yaralanırken, 100 kişi de gözaltına alındı. Yani, Bursaspor’a da ‘pusu’ kuruldu. Çünkü Bursaspor’un ‘hükmen mağlup’ olması bekleniyor.

Nuri Şahin, 10 milyon euro karşılığında Borussia Dortmund’dan Real Madrid’e 6 yıllığına imza attı.

YGS’ nin iptali için açılan davada ÖSYM savunma verdi ve savunmasında “Şifre yok, yazılım hatası var” dedi.

İKİ RAPOR…

Birincisi: UNICEF’in, Türkiye’de Çocukların Durumu Raporu’na göre, Türkiye’de 22,6 milyon çocuk var… Rapora göre, 15 yaşından küçük çocukların dörtte biri yoksulluk sınırının altında yaşarken, nüfusun da altıda biri yoksulluk sınırının altında…

İkincisi: Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), ilk kez aile değerleri üzerine hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda, OECD’ye üye 34 ülkedeki kadın işgücü, aile ferdi sayısı ve yoksulluk ele alınıyor. Rapora göre, kadınların iş gücüne katılımının ‘en az’ olduğu ülkeyiz…

Doğum izninin ‘en az’ olduğu ülkeyiz…

Türkiye’de çiftlerin % 62’si ‘eğitimsiz’, sadece % 4,6’sında hem erkek hem kadın ‘yüksek eğitimli’…

Türkiye, ‘en kalabalık aile’ ortalamasına sahip olarak zirveyi Meksika ve Şili ile paylaşıyor. Türkiye’nin ortalama bir aile ferdi sayısı 4 iken, OECD ortalaması 2,56…

Türkiye’deki insanların % 45’i aileleriyle yaşıyor, % 5’i ise yalnız…

Evli olmadan aynı evde yaşayan çiftlerin ‘en az’ olduğu ülke Türkiye…

Ülkemizde her 1000 doğumda 21 ölüm yaşanıyor iken OECD ortalaması her 1000 doğumda 2…

‘Çocukların memnuniyeti’ konusunda OECD ortalaması % 86, Türkiye’de ise % 67… Türkiye’nin önünde ise % 81 ile büyük fark atmış Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bulunuyor.

‘Yoksulluk sınırında’ yaşayan çocuk sayısı Türkiye’de % 24,6…

ERDOĞAN, GÖNÜL, BAŞBUĞ ve ÇALIK WIKILEAKS’TE

Taraf gazetesinin yayınladığı WikiLeaks Türkiye Belgelerinden…

4 Mayıs Çarşamba: Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’ın 20 Ocak 2004’te yazdığı kriptoda Erdoğan, “Anadolu’nun Koruyucu lideri imajı yayıyor ve demokratik bir vizyon için ABD açısından yegane ortak” cümleleriyle övülüyor. Ancak şu kelimelerle de eleştiriliyor: “Aşırı gururlu, alıngan, otoriter, danışmanları kötü…”

5 Mayıs Perşembe: Belgelerde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül için Kasım 2002’de yazılan ABD telgrafında “Büyükelçiliğimiz ile çok uzun zamandan beri irtibatta olan Gönül’ün asıl işi AKP ile TSK arasındaki ilişkideki pürüzleri gidermek.” deniliyor.

10 Mayıs Salı: Genelkurmay Eski Başkanı Org. İlker Başbuğ şöyle demiş: “Kürtlere daha fazla verecek bir şeyimiz yok.”

11 Mayıs Çarşamba: ABD telgraflarında Çalık Grubu’nun patronu Ahmet Çalık için şöyle deniyor. “AKP’ye çok yakın olduğu düşünülüyor ama onun Fethullah Gülen’le de sıkı bağları var.”   

Erden ÖZKANT