Örgü makinesi bulunmadan önce bütün örgüler el ile yapılıyordu. O zaman için örgü işleri geniş bir iş kolu durumundaydı. Örgü denilince akla gelen ilk ülkelerden biri İngiltere’ydi.
İngiltere Kraliçesi I. Elisabeth (1533-1603) zamanında William Lee adlı bir papaz bu iş kolunda örgü işçisi olarak çalışan bir kızı sevmişti. Ama sevdiği kız o kadar çok çalışmak zorundaydı ki William Lee ile konuşacak zaman bulamıyordu. Bu durumdan çok rahatsız olan Lee bunun için bir çözüm aradı ve dünyada ilk olarak örgü makinesini yaptı. Böylece sevgilisi örgü makinesiyle daha az zamanda ama eskisiyle aynı miktarda iş yapabilecekti. Lee ve sevgilisi bu makine ile bir çorap ördüler ve Kraliçeye bunu armağan ettiler. Ancak Kraliçe bu çorabı beğenmedi. Bunun üzerine ipek bir çorap daha örerek Kraliçeye armağan ettiler ve Kraliçeden de örgü makinesi için patent istediler. Kraliçe makinenin örgü iş koluna zarar vereceğini düşünerek makineye patent vermedi. William Lee, bunun üzerine Fransa’ya geçerek oradan buluşuna patent almaya çalıştı. Ancak patent başvurusu burada da kabul görmedi. Buluşuna patent alamadan William Lee öldü.

Sponsor Bağlantılar

William Lee’nin ölümünden çok fazla zaman geçmeden birçok kişi de yeni örgü makineleri üretti. Bildiğiniz gibi günümüzde bu iş neredeyse tamamen makinelerle yapılmaktadır. Ancak bir gerçek var ki o da William Lee, sevgilisini daha uzun süre görebilmek için örgü makinelerinin temelini atmıştır. Ancak buluşu kendisinin ölümünden sonra değer kazanabilmiştir.